Najczęstszym defektem owłosionej skóry głowy jest łupież. Jak zatem sobie z nim poradzić?
Łupież jest złuszczeniem zrogowaciałej warstwy naskórka, a zarazem najczęstszym schorzeniem skóry. Im szybciej wyleczysz łupież, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że choroba ta będzie powracać. Ważną zasadą jest nieprzerywanie kuracji leczniczej nawet, gdy po kilku dniach nie widać znaczącej poprawy.
Pierwszym krokiem w leczeniu tej przypadłości jest stwierdzenie jaki jest to typ choroby. Mamy tu do wyboru suchy rodzaj łupieżu, tłusty rodzaj łupieżu oraz łupież pstry. Łupież suchy występuje wtedy, gdy odkryjemy na skórze głowy suche, białe, złuszczające się płatki. Jeżeli przybierają one żółty kolor i są tłuste to jest to ta druga odmiana choroby. Żółte badź różowe plamy na skórze oznaczają, że cierpisz na łupież pstry. Ten ostatni wymaga wizyty u dermatologa oraz odpowiedniego antybiotyku.
Pomocnym w zwalczeniu dwóch pierwszych typów łupieżu może być zakupiony w aptece specjalny szampon. Włosy należy myć w letniej wodzie, gdyż gorąca podrażnia skórę i może powodować nadmierne przetłuszzczanie włosów. Możesz również wypróbować naturalne sposoby na łupież. Wykorzystaj podgrzaną oliwę z oliwek, pozostaw ją na głowie przez 20 minut, a następnie spłucz. Zabieg ten można powtarzać dwa razy w tygodniu. Inną metodą na pozbycie się tej dolegliwości może być napar z tymianku. Użyj wówczas czubatą łyżkę suszonego zioła i zalej ją dwiema szklankami wrzącej wody. Taką mieszankę zaparzaj przez około 10 minut i przecedź przez sitko. Pozostaw do momentu, kiedy uzyska temperaturę pokojową. Nałóż szampon na skórę głowy i dokładnie spłucz, a następnie połowę mieszanki i tym razem jej nie spłukuj. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.
Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny. Używaj tylko swojej szczotki bądź grzebienia oraz osobnego ręcznika. Włosów nie związuj zbyt mocno. Profilaktycznie możesz stosować szampony myjące, które mają właściwości przeciwłupieżowe.