22.12.2010 08:02 0

Rumia: książka Sylwi Skuzy trafiła do księgarń

Na półki księgarń właśnie trafiła książka Sylwi Skuzy pt. "Kobieta, matka, córka, panna, żona teściowa, synowa i wdowa w przysłowiach polskich i włoskich". Rodowita rumianka i dr nauk humanistycznych przedstawia w niej obraz kobiety w kulturze polskiej i włoskiej na podstawie przysłów i mądrości ludowych.

Autorka poruszyła tę tematykę, gdyż przysłowia niezmiennie towarzyszą ludzkości od stuleci i jednocześnie wyrażają charakter narodu. To właśnie one są nośnikiem prostych mądrości i życiowych recept. Z kolei przysłowia o kobietach pozwalają na wytłumaczenie obowiązujących w danym społeczeństwie stereotypów.

Sylwia Skuza przytacza wiele polskich i włoskich przysłów, także te, które z pewnością nie wydadzą się paniom miłe. Jednak autorka nie pozostawia ich bez komentarza, a wyjaśnia, analizuje i stara się określić źródła funkcjonujących w narodzie stereotypów.

Obecnie Sylwia Skuza jest adiunktem w Zakładzie Italianistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Jej naukowe zainteresowania to przede wszystkim semantyka, translacja, frazeologia i paremiologia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24