Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że język polski jest językiem bardzo trudnym. Nie jeden z nas ma na swoim koncie niestosowaną wpadkę językową. Jak zatem nie popełniać błędów? Jaka forma językowa jest poprawna?
- Wziaść, włanczać... Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że te formy tak naprawdę nie istnieją, a ich użycie jest istnym fau poaux? Poprawnymi formami tych czasowników są bezokoliczniki czyli wziąć (rzeczownik to wzięcie, a nie wzięście) oraz włączyć (włącznik a nie włancznik).
- Tylko i wyłącznie - obie części tego wyrażenia znaczą to samo czyli są pleonazmem. Należy zatem stosować je wymiennie. Inaczej popełnimy błąd typu „masło maślane” lub „okres czasu”.
- W każdym bądź razie. Wyrażenie spotykane dosyć często w mowie potocznej tak naprawdę jest niepoprawne. Prawidłową formą jest „w każdym razie” oraz „bądź co bądź”.
- Z dużej litery. Piszemy tylko „dużą literą” oraz „wielką literą” a nie z dużej czy z wielkiej litery.
- Dzień dzisiejszy. Dzień dzisiejszy jest bardzo częstym błędem. Możemy go porównać do wyrażenia „dzień wczorajszy” oraz „dzień jutrzejszy”. Zwroty te mogą być wykorzystywane tylko w pismach nacechowanych oficjalnością oraz aktach urzędniczych.
- Pierwszy września nie pierwszy wrzesień. Często nie zwracamy uwagi na nazwy miesięcy przy podawaniu dat. Prawidłowa forma podawana być powinna w dopełniaczu.
- Napotkać trudności, a nie napotkać na trudności. Napotykamy bowiem kogo lub co, a nie na kogo lub co.
- Zrobiłam tę rzecz a nie tą rzecz. Spotkałem tę dziewczynę a nie tą dziewczynę. Zaimek wskazujący przyjmuje w bierniku postać „tę”.
- W ogóle a nie wogóle lub wogole.
- Kanister a nie karnister
- Na dworze a nie na dworzu
- Adres lub miejsce zamieskania a nie adres zamieszkania.
- Polubić a nie polubieć
- Łabędź a nie łabądź
- Oryginalny a nie orginalny