18.12.2010 09:23 0

Pomorska Kolej Metropolitalna wyprzedzi SKM

Pomorska Kolej Metropolitalna zostanie zbudowana za ok. 720 mln zł. Ma być dwutorowa, zasilana energią elektryczną i zdecydowanie szybsza niż SKM.

KM na swej 18-kilometrowej trasie będzie dwutorowa i bezkolizyjna. Projektanci zapewniają, że tory zostaną ułożone tak, aby nie zaistniała możliwość kolizji z innymi środkami transportu. Będą biegły obok torowiska tramwajowego. Składy kolei metropolitalnej będą poruszać się z szybkością powyżej 55 km/h, a więc wyższą niż kolejki SKM. PKM będzie zasilana na prąd, lokomotywy spalinowe nie będą używane.

Do tej pory nie ustalono rozwiązania, które pozwoli na to, aby PKM nie kolidowała z kursowaniem pociągów dalekobieżnych. Na wysokości gdańskiej Zaspy tory Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostaną włączone w tor dalekobieżny, który jednak wymaga remontu. W związku z tym przedstawiciele PKM nawiązali współpracę z Polskimi Liniami Kolejowymi.

Prace nad budową PKM rozpoczną się za rok. Inwestycja o wartości 720 mln zł zostanie sfinansowania głównie z funduszy unijnych oraz dzięki pożyczkom bankowym. 14,5 mln zł zapłaci województwo pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24