09.09.2010 13:47 0

"Szkoła pod żaglami"-wspólny rejs uczniów i nauczycieli Powiatu Puckiego

8 września 2010 r.w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku spotkali się uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów Powiatu Puckiego, by wziąć udział w rejsie wokół Zatoki Puckiej. Impreza miała charakter rekreacyjny, a jej celem była popularyzacja żeglarstwa wśród młodzieży z terenu Powiatu Puckiego. W sumie zgłosiło się 70 uczniów i nauczycieli, którzy wypłynęli na 15 jednostkach klasy Puck w kierunku Rzucewa, by tam na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wziąć udział w biesiadzie przy grillu, a następnie wrócić tą samą drogą „pod żaglami” do Pucka.

Uczestnikami tego jednodniowego rejsu byli absolwenci kursów żeglarskich organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Pucku oraz Gminę Puck w latach 2004-2010 - uczniowie I LO w Pucku, ZSP Rzucewo, ZSP Puck, Gimnazjum z Darżlubia, Żelistrzewa, Mrzezina oraz nauczyciele z tych szkół.

Wszystko zaczęło się od pomysłu wicestarosty puckiego Andrzeja Sitkiewicza, który w 2004r. zaproponował nauczycielom szkolenie, w czasie którego poznaliby tajniki i uzyskali uprawnienia żeglarskie, a następnie będąc już wykwalifikowanymi instruktorami żeglarstwa przekazywali zdobytą wiedzy uczniom swoich szkół. Od 2005 r. żeglarskie kursy ukończyło ok. 200 uczniów naszego powiatu, co jak podkreślają ich współorganizatorzy Zygmunt Borkowski – nauczyciel ZSP Rzucewo i Piotr Czaja dyrektor I LO w Pucku są alternatywą dla tych, których interesuje żeglarstwo i możliwość spędzenia wolnego czasu na wodzie, ale niekoniecznie chcą uprawiać żeglarstwo zawodowo. Nauczyciele cieszą się również z faktu iż, organizowane cyklicznie kursy umożliwiają młodym mieszkańcom powiatu zdobycie uprawnień żeglarskich – patentów żeglarza jachtowego i nierzadko dają im możliwość pracy sezonowej w charakterze sterników czy ratowników w sezonie wakacyjnym.Uczniowie z rejsu wrócili szczęśliwi, chociaż warunki w drodze powrotnej zrobiły się dość trudne, a siła wiatru w niektórych momentach dochodziła do 5 w skali Beauforta, ale jak sami mówili tym bardziej byli dumni, że sprostali takim okolicznościom. Organizowane co roku kursy finansowane przez Starostwo Powiatowe i Gminę Puck, przyciągają młodych mieszkańców, naszego nadmorskiego powiatu, a dzięki lokalizacji i współpracy z HOM-u w Pucku są możliwe do przeprowadzenia w trakcie roku szkolnego. Uczestnicy kursów nie tylko zdobywają wiedzę i uprawnienia żeglarskie, ale również kształtują postawy proekologiczne, rozwijają cechy charakteru: siłę woli, wytrwałość, odpowiedzialność i umiejętność logicznego myślenia, a przede wszystkim poznają samych siebie. Wszystko to dobrze wróży na przyszłość, tym bardziej, iż jesteśmy mieszkańcami miejscowości nadmorskich i mamy możliwość korzystania z dóbr naturalnych i środowiska w jakim żyjemy, a włodarze starostwa powiatowego i gminy Puck przychylnym okiem patrzą na tę inicjatywę.Współorganizatorzy imprezy: Starostwo Powiatowe w Pucku, Gmina Puck, Harcerski Ośrodek Morski w Pucku, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Pucku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie, sponsor-Rzeźnia Masarnia Józef Jarmulewski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24