Wczoraj w Gdańsku po raz trzynasty wręczono stypendium im. Izabelli Trojanowskiej. Nagroda jest co roku przyznawana młodym dziennikarzom pracującym na rzecz promocji Kaszub. Marlena Nadolska z Twojej Telewizji Morskiej otrzymała tą nagrodę jako szesnasta osoba. Komisja argumentowała swoją decyzję jej zaangażowaniem i twórczym podejściem do tematu.
Nagroda przyznawana jest na mocy testamentu nieżyjącej dziennikarki i byłej prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Co roku otrzymuje ją jedna lub dwie osoby – konkretnie młodzi dziennikarze zaangażowani w pracę na rzecz Kaszub. Marlena Nadolska jest szesnastą osobą od 2000 roku nagrodzoną stypendium Izabelli Trojanowskiej.
Izabella Trojanowska była twórczynią „Biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego”, którego kontynuacją jest „Pomerania” oraz pierwszą redaktor magazynu Rodno Zemia na antenie TVG. Piastowała również funkcję prezes ZKP.
Fundusz Stypendialny im. Izabelli Trojanowskiej został powołany jej testamentem oraz na mocy uchwały prezydium Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomoskiego. Stypendium – zgodnie z wolą fundatorki, zapisaną w testamencie – przeznaczone jest dla młodych osób, podejmujących pracę w zawodzie dziennikarskim, w szczególności w dziennikarstwie telewizyjnym, pochodzących z Kaszub i szczerze zaangażowanych w specyfikę swojej małej kaszubskiej ojczyzny. O stypendium mogą się ubiegać osoby, zajmujące się tematyką regionalną i posiadające pewien dorobek dziennikarski.
Izabella Trojanowska – urodzona 10 lipca 1929 roku w Gdyni. Dziennikarka, związana z Kaszubami i Pomorzem. Pracowała w „Dzienniku Bałtyckim”, „Głosie Wybrzeża”. Była redaktorem naczelnym tygodnika studentów i młodej inteligencji Wybrzeża „Kontrasty”. W 1963 redagowała pierwsze numery „Biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego”, przekształconego w późniejszym czasie na „Pomeranię”. W 1981 roku była zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Solidarności – „Samorządność”. Publikowała w wielu innych tytułach: „Kotwicy”, „Ziemi i Morzu”, „Kaszëbach”, „Pomeranii”. Izabella Trojanowska była wieloletnim członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, włączając się intensywnie w prace swego macierzystego oddziału gdańskiego oraz Zarządu Głównego. W latach 1980-1983 była prezesem ZG ZKP. Przez wiele lat zajmowała się sztuką ludową Kaszub, wspierając twórców ludowych. Była inicjatorką, kontynuowanego do dzisiaj konkursu Ludowe talenty.
Kierowała także Wydawnictwem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, tłumaczyła teksty kaszubskie na język polski. Zainicjowała wydawanie niezwykle popularnych teczek z wzorami haftów kaszubskich. Była także autorką wielu przewodników turystycznych po Kaszubach. Niezwykle znaną pozycją stworzoną wspólnie z Różą Ostrowską jest Bedeker Kaszubski, który doczekał się kilku wznowień. W kręgu zainteresowań Izabelli Trojanowskiej był Gdańsk, przez wiele lat otaczała opieką członków Polonii Gdańskiej, domagała się zwrotu zabytków sztuki sakralnej, przetrzymywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1990 roku była twórcą i pierwszym redaktorem kaszubskiego programu Rodnô Zemia w Telewizji Gdańsk. Redagowała go, aż do śmierci – 21 kwietnia 1995 roku. Po niej przejęli go jej wychowankowie: Artur Jabłoński i Eugeniusz Pryczkowski.
Szczególną opieką otaczała młode osoby, działające w ruchu kaszubsko-pomorskim. Jej testament na mocy, którego powołano Fundusz Stypendialny dla młodych dziennikarzy to jeden z przejawów takiej postawy.