„Czekaliśmy na ten dzień.” Winda w liceum oddana do użytku

O
Olga Reszke
piątek, 26 czerwca 2026, 13:30
fot. Mieszko Weltrowski
fot. Mieszko Weltrowski

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku otwarto nową windę. Inwestycja ma ułatwić uczniom, pracownikom, rodzicom i gościom dostęp do wszystkich kondygnacji budynku.


Symbolicznego uruchomienia windy dokonali starosta pucki Jarosław Białk oraz Wiktoria, uczennica klasy IC. Dla niej i innych uczniów szkoły oznacza to przede wszystkim większą samodzielność oraz możliwość swobodnego uczestniczenia w lekcjach, spotkaniach i wydarzeniach organizowanych na każdym piętrze.


Szczęśliwie udało się pozyskać na ten i wszystkie pozostałe windy, które oddaliśmy w ostatnim czasie do użytku, środki zewnętrzne. Cieszymy się, że oddanie tej windy zbiegło się z zakończeniem roku szkolnego, bo zazwyczaj daje się tego dnia uczniom prezenty. Od 1 września będą mogli spokojnie z niej korzystać – mówił Jarosław Białk, starosta pucki.


Winda została wykonana w ramach projektu „Dostępne szkoły w powiecie puckim i w Gdańsku”, współfinansowanego z Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021–2027. Konstrukcja prowadzi od piwnicy aż do najwyższego piętra, co było jednym z powodów wyższych kosztów realizacji.

 
Na wszystkie obiekty otrzymaliśmy dofinansowanie. Na tę windę i windę w Kłaninie pozyskaliśmy środki zewnętrzne z programu unijnego „Dostępne szkoły”. Ta winda była droższa, gdyż musiała zejść aż do piwnicy. Kosztowała ponad 800 tysięcy złotych. Dofinansowanie wyniosło ok. 300 tysięcy złotych, resztę dołożyliśmy z własnych środków – dodał Jarosław Białk.

Nowa inwestycja jest szczególnie ważna dla uczniów z niepełnosprawnościami.

W związku z tym, że winda jest od piwnicy aż do ostatniego piętra, znacznie zwiększy się dostępność dla uczniów z niepełnosprawnościami do wszystkich pomieszczeń i komfort poruszania po szkole. Jedna z uczennic porusza się na wózku inwalidzkim. Bardzo czekała na ten dzień, a ja z nią również -dodaje Piotr Czaja, dyrektor I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku.

Otwarcie windy wpisuje się w działania Powiatu Puckiego realizowane w Roku Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Dla szkolnej społeczności to nie tylko kolejna inwestycja, ale przede wszystkim konkretna zmiana, dzięki której dostęp do edukacji i życia szkoły staje się bardziej równy dla wszystkich.

 

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Wakacje nad morzem w Jastarni: rodzinny wypoczynek w Hotelu Dom Zdrojowy
Materiał partnera
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Wakacje nad morzem w Jastarni: rodzinny wypoczynek w Hotelu Dom Zdrojowy

Nastolatek przeleciał nad maską auta. Kask mógł uratować go przed poważnymi obrażeniami
piątek, 26 czerwca 2026

Nastolatek przeleciał nad maską auta. Kask mógł uratować go przed poważnymi obrażeniami

Letni wypoczynek bez zmartwień – dlaczego wygodne klapki damskie to podstawa bagażu?
Materiał partnera
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Letni wypoczynek bez zmartwień – dlaczego wygodne klapki damskie to podstawa bagażu?

Święto wejherowskiego Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej. Odznaczenia, awanse i wojskowa grochówka
piątek, 26 czerwca 2026

Święto wejherowskiego Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej. Odznaczenia, awanse i wojskowa grochówka

Edukacja i słowiańskie tradycje spotkały się w sercu parku
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Edukacja i słowiańskie tradycje spotkały się w sercu parku

Młodzi samorządowcy wyznaczyli cele na kolejny rok
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Młodzi samorządowcy wyznaczyli cele na kolejny rok

„Czekaliśmy na ten dzień.” Winda w liceum oddana do użytku
piątek, 26 czerwca 2026

„Czekaliśmy na ten dzień.” Winda w liceum oddana do użytku

Powiat podsumował sportowy rok szkolny
piątek, 26 czerwca 2026

Powiat podsumował sportowy rok szkolny

Seniorzy spotkali się na pierwszym powiatowym pikniku
Nowe
piątek, 26 czerwca 2026

Seniorzy spotkali się na pierwszym powiatowym pikniku

Czołowe zderzenie na łuku drogi. Trzy osoby trafiły do szpitala
piątek, 26 czerwca 2026

Czołowe zderzenie na łuku drogi. Trzy osoby trafiły do szpitala

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →