Rozpoczął się kluczowy etap na drodze do realizacji jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu. Ministerstwo Infrastruktury oficjalnie otworzyło konsultacje publiczne projektu programu rządowego, który ma zagwarantować stabilne finansowanie dla blisko 9-kilometrowej Drogi Czerwonej w Gdyni.
Budowa Drogi Czerwonej od lat znajduje się wśród najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych oczekiwanych przez Gdynię i Port Gdynia. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło konsultacje publiczne projektu programu rządowego, który ma zagwarantować finansowanie realizacji blisko dziewięciokilometrowego połączenia drogowego od ul. Morskiej do Terminala Promowego w Porcie Gdynia.
— Droga Czerwona to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla Gdyni, Portu Gdynia i całego regionu. Od wielu lat zabiegamy o jej realizację, ponieważ pozwoli ona wyprowadzić ruch ciężarowy z ulic miasta i zapewni bezpośrednie połączenie portu z siecią dróg krajowych. Budowa Drogi Czerwonej jest również nierozerwalnie związana z planowaną przebudową Estakady Kwiatkowskiego, która stanowi dziś główną trasę dojazdową do portu – mówi Rafał Geremek, wiceprezydent Gdyni.
Droga Czerwona ma zapewnić bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z drogami ekspresowymi S6 i S7. Nowa trasa przejmie znaczną część ruchu ciężarowego obsługującego port, odciążając istniejący układ drogowy, w tym Estakadę Kwiatkowskiego, która obecnie stanowi główną trasę dojazdową do portowych terminali.
Inwestycja została podzielona na trzy odcinki o łącznej długości około 9 kilometrów. Trasa powstanie jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie spełniała wymagania europejskiej sieci transportowej TEN-T. W projekcie przewidziano również rozwiązania dla pieszych i rowerzystów, w tym kładki oraz tunele.
Równolegle prowadzone są działania związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla pierwszego, około pięciokilometrowego fragmentu Drogi Czerwonej pomiędzy węzłami Gdynia Chylonia i Kwiatkowskiego II. W styczniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła w tej sprawie odpowiedni wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Konsultacje publiczne projektu programu rządowego prowadzi Ministerstwo Infrastruktury. Uwagi i opinie można składać do 6 lipca 2026 roku. Szczegóły dotyczące konsultacji oraz treść projektu programu dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.