Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.12.2010 15:47 0

Sopot - Uważaj na nieznajomych pukających do twoich drzwi

W ostatnich dniach w Sopocie doszło do dwóch kradzieży dokonanych przez oszustów w domach ich ofiar. Przestępcy uśpili czujność i wykorzystali ufność starszych kobiet by ukraść im oszczędności. Kobiety w wieku 70 i 80 lat wpuściły nieznajomych do swoich mieszkań i straciły łącznie 1200 złotych.

80 latka z Sopotu, która w zeszłym tygodniu wpuściła do mieszkania rzekomą sprzedawczynię kołder przypłaciła to utratą 800 zł. Kobieta przyszła ze swoim dzieckiem i przedstawiła kobiecie „super ofertę” zakupu kołdry za jedyne 100 złotych i w ten sposób uśpiła jej czujność. Kiedy sopocianka poszła do kuchni po portfel prawdopodobnie w tym czasie złodziejka z kredensu ukradła około 800 zł.

Ofiarą oszusta padła 70 letnia sopocianka. Mężczyzna zapukał do jej drzwi i powiedział kobiecie, że przywiózł zamówioną przez jej córkę zgrzewkę prawdziwego miodu. Kobieta nic nie podejrzewając zapłaciła mężczyźnie 400 złotych. Kiedy oszust zniknął, szybko okazało się, że „prawdziwy miód” to woda z dużą ilością cukru, zabarwiona herbatą, a córka pokrzywdzonej nigdzie miodu nie zamawiała.

W związku z tym , że przedświąteczny okres to przysłowiowy raj dla złodziei i oszustów, dzielnicowi z sopockiej komendy oprócz poszukiwania sprawców tych przestępstw prowadzą działania prewencyjne mi. in. rozdając ulotki i spotykając się z mieszkańcami Sopotu. Radzą, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Kilka porad jak nie stać się ofiarą oszusta lub złodzieja:

  1. Uważajmy na to, kogo wpuszczamy do mieszkania. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym można spodziewać się osób, które oferować będą do sprzedaży po "okazyjnych" cenach różne towary. Należy pamiętać, że podczas prezentacji np. dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów mogą zginąć twoje pieniądze i biżuteria.

  2. Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz, nawet dzieci

  3. Nieznajomymi rozmawiaj przy zasuniętym łańcuchu w drzwiach.

  4. Od osób podających się za pracowników różnego rodzaju instytucji, żądaj legitymacji, a następnie sprawdź ich dane i cel wizyty w podanym przez nich miejscu pracy

  5. jeśli ktoś podający się za wnuczka ( czy innego członka rodziny) telefonicznie prosi Cię o pożyczenie pieniędzy nigdy nie zgadzaj się na przekazanie sumy przez inną osobę, której nie znasz

  6. Jeśli już wpuścisz nieznajomego, podczas jego wizyty kontroluj co się dzieje w całym mieszkaniu. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...