18.03.2026 09:00 1 TS
Projekt „Kaszubia” i budowa elektrowni jądrowej w nadmorskiej gminie Choczewo były jednymi z ważniejszych tematów spotkania posłów, samorządowców z przedsiębiorcami z Izby „Norda”. Odbyło się ono w wejherowskim starostwie.
Przedsiębiorcy mieli okazję zadać nurtujące ich pytania m.in. posłom Markowi Biernackiemu, Kazimierzowi Plocke oraz Rafałowi Siemaszko, a także doradcy ministra obrony narodowej, Maciejowi Samsonowiczowi.
— To jedno z pierwszych spotkań po dłuższej przerwie na które wspólnie ze starostwem zaprosiliśmy posłów i senatorów, aby wspólnie porozmawiać o sprawach gospodarczych, które dotyczą tego regionu - wyjaśnia w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przedsiębiorców Norda.
— Bardzo się cieszę, że posłowie na moją prośbę i apel tak pozytywnie zareagowali. Jedna i druga strona będą zadowolone z tego spotkania. Jest o czym rozmawiać. Wiemy w jakim powiecie mieszkamy, który się szybko rozwija - podkreśla w rozmowie z TTM Marcin Kaczmarek, starosta powiatu wejherowskiego.
Jednym z tematów spotkania była planowana budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo.
— Oczekujemy tego, że nasze firmy będą brały udział w przetargach i będą uczestniczyły w tej budowie. Nie chcemy, żeby nie było tak, że przyjadą ludzie z zewnątrz, zrobią, poniszczoną niektóre rzeczy i zostawią nas z tym. Dlatego bardzo ważny jest ten local content - zauważa Glaza.
— Firmy amerykańskie, które budują tak jak Westinghouse, zawsze pracują z lokalsami. Oni mają taką zasadę w przeciwieństwie do chińskich, o czym warto pamiętać, że współpracują z firmami lokalnymi. To będzie bardzo szerokie pole. To całkowicie zmieni powiat wejherowski - mówi Marek Biernacki, poseł na Sejm.
Posłowie również przekonywali, że wpływ na rozwój m.in. powiatu wejherowskiego będzie miał projekt Zielony Okręg Przemysłowy „Kaszubia”.
— Rozumiemy i czytamy ten projekt jako pewną filozofię, która ma gromadzić przedsiębiorców, samorządowców, polityków, organizacje społeczne oraz biznes szeroko rozumiany po to, aby stworzyć, jak najlepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie województwa pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego - tłumaczy Kazimierz Plocke, poseł na Sejm.
— Inwestycje planowane w Kaszubi należy rozpatrywać także w szerszym kontekście. Osoby, które przyjadą tu do pracy, za tymi inwestycjami o wartości około 250 mld zł, będą potrzebowały miejsca do życia, zaplecza usługowego oraz dostępu do oferty kulturalnej i rozrywkowej. To przedsięwzięcie wpłynie na wiele sektorów — od gospodarki i turystyki, po przemysł oraz życie kulturalne i sportowe. W praktyce będzie to duży projekt społeczny, który może znacząco zmienić postrzeganie tego regionu — nie tylko w Polsce i Europie, ale również na świecie. Kaszuby staną się jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych - zaznacza Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej.
I w tym projekcie swoją szansę widzą też lokalni przedsiębiorcy.
— Chcemy w nim uczestniczyć. A druga sprawa to budowa dróg. Wiemy, jak one są ważne. Przychodzi sezon i nie tylko turyści nie mogą dojechać, ale też przedsiębiorcy i lokalni mieszkańcy nie mogą bezpiecznie się poruszać. Jest jeszcze aspekt obronny, który jest głośno sygnalizowany. Wiemy, że musimy się ewentualnie przygotować na coś co mamy nadzieję nie nastąpi - dodaje Leszek Glaza.
O projekcie „Kaszubia” można więcej posłuchać w programie „Gość Dnia” na antenie radia Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej. Gościem był doradca ministra obrony narodowej Maciej Samsonowicz.
ZOBACZ TEŻ: "GOŚC DNIA" - Maciej Samsonowicz
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.