02.02.2026 13:30 0 OR/OSW nr 2

Zdobywali zawodowe szlify. Uczniowie z Wejherowa na praktykach w Hiszpanii

fot. OSW nr 2 w Wejherowie

Międzynarodowe doświadczenie, realna praca i nowe perspektywy. Tak można podsumować udział uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących z Wejherowa w zagranicznych praktykach zawodowych w Hiszpanii.

Jako pierwsi do Sewilli wyjechali uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk. W lutym 2025 roku odbywali praktyki w lokalnych firmach IT, gdzie poznawali nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pod okiem specjalistów pracowali między innymi nad programowaniem, administrowaniem sieciami oraz obsługą baz danych. Zdobyte doświadczenie znacząco zwiększyło ich kompetencje i pewność siebie na rynku pracy.

fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie fot. OSW nr 2 w Wejherowie

Kolejne grupy – przyszli stolarze i kucharze – swoje praktyki realizowały w Maladze i Sewilli. Uczniowie trafili do renomowanych zakładów rzemieślniczych oraz restauracji, gdzie uczyli się zawodu w praktyce. Stolarze doskonalili umiejętności związane z obróbką drewna i projektowaniem mebli, natomiast kucharze poznawali hiszpańskie standardy pracy w gastronomii oraz lokalne tradycje kulinarne.

Udział w zagranicznych praktykach to jednak coś więcej niż tylko nauka zawodu. Uczniowie mieli możliwość poznania innego systemu szkolnictwa zawodowego, zasad organizacji pracy oraz funkcjonowania firm poza Polską. Ważnym elementem był także rozwój kompetencji językowych – zwłaszcza specjalistycznego słownictwa, które ma ogromne znaczenie w przyszłej pracy zawodowej.

Nie do przecenienia okazało się również doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku. Kontakt z pracownikami z różnych krajów nauczył młodych ludzi elastyczności, samodzielności i adaptacji do nowych warunków. Dla wielu z nich był to pierwszy tak długi wyjazd zagraniczny, który wzmocnił poczucie własnej wartości i zmotywował do dalszego rozwoju. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Praktyki zawodowe szansą na podniesienie kwalifikacji zawodowych osób ze specjalnymi potrzebami, finansowanego ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).”

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...