28.12.2025 15:17 0 OR
W świątecznej atmosferze Wejherowski Chór Męski Harmonia uczcił jubileusz 105-lecia swojej działalności. Uroczystość miała podniosły charakter, łącząc muzyczne przeżycie z momentem ważnych podziękowań dla tych, którzy przez lata współtworzyli historię zespołu.
Z racji trwającego okresu bożonarodzeniowego jubileusz przybrał formę koncertu kolęd. Publiczność mogła usłyszeć zarówno dawne, tradycyjne utwory, jak i kolędy w góralskich aranżacjach.
— Z racji tego, że przeżywamy właśnie wspaniały okres bożonarodzeniowy, z okazji naszego jubileuszu przygotowaliśmy mini koncert kolęd. Śpiewaliśmy dziś kolędy zarówno te starsze, jak i góralskie. Najważniejsze, by śpiewać z pasją i wiarą — mówił Twojej Telewizji Morskiej Leszek Gołąb, dyrygent chóru.
Jak dodał, jubileusz był także okazją do spojrzenia w przyszłość zespołu.
— Cieszę się bardzo, że przybywa nam nowych członków zespołu. Dziś przywitaliśmy dwóch kolejnych, pozostali są przygotowywani podczas prób do pełnoprawnego członkostwa w szeregach chóru — dodał dyrygent.
Jubileusz miał nie tylko wymiar artystyczny, ale i symboliczny. Chór Męski Harmonia, mimo zmieniających się czasów, pokoleń i realiów, nieprzerwanie trwa na kulturalnej mapie Wejherowa.
— To zarówno dla nas, jak i, mam nadzieję, dla mieszkańców miasta wielka uroczystość. Cieszymy się, że są dziś z nami, bo to przecież dla nich śpiewamy, dla nich to wszystko się dzieje. Chóry powstawały, rozpadały się, a my istniejemy, co nas cieszy i wzmacnia, zwłaszcza że przed nami kolejne projekty i kolejne wielkie jubileusze — mówił Twojej Telewizji Morskiej Jacek Drewa, prezes chóru.
W kościele pw. Św. Leona Wielkiego w Wejherowie miał miejsce świąteczny koncert jubileuszowy z okazji 105. lecia...
Opublikowany przez Nadmorski24.pl Niedziela, 28 grudnia 2025
Ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie wieloletnich chórzystów odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Decyzją władz Związku przyznano odznaki II, III, IV i V stopnia – w tym najwyższe wyróżnienie „Złotą Odznakę z Brylantem”.
— Dziś jest czas na podziękowania, zwłaszcza tym wieloletnim chórzystom. Są przykładem dla innych naszych członków – wytrwałości, pasji i miłości do muzyki — podkreślał prezes chóru.
Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Piotr Hasske, Wacław Paradies, Jacek Drewa, Bogusław Kaczmarek, Marcin Szymerowski. Odznaka IV Stopnia Złota z Wieńcem Laurowym trafiła do Kazimierza Barzowskiego, natomiast odznaka V Stopnia "Złota z Brylantem do Alfreda Barzowskiego, Alojzego Bistrama i Edmunda Kloki.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.