19.12.2025 15:45 4 PD/TTM
Polskie Elektrownie Jądrowe i gmina Choczewo zawarły porozumienie w sprawie nowej drogi do plaży z miejscowości Słajszewo. Jest to efekt trwającego w ostatnich miesiącach dialogu z lokalną społecznością i samorządem.
Gmina Choczewo i spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dogadały się w sprawie budowy nowej drogi ze Słajszewa nad morze.
— Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest tego typu infrastruktura dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy w gminie prowadzą obiekty turystyczne. My niestety musimy ograniczyć korzystanie z drogi, która dotychczas prowadziła nad morze, ponieważ przebiega przez środek budowy przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. Stąd nasza gotowość, aby współpracować z gminą, znaleźć rozwiązanie, które pozwoli w bezpieczny, wygodny i atrakcyjny sposób dotrzeć na plażę ze Słajszewa - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Piotr Żbikowski, ze spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Wstępny pomysł na to rozwiązanie już jest. Nowa droga powstanie nieopodal tej obecnej.
— Droga będzie szła z miejscowości Słajszewo, czyli praktycznie z samego biegu drogi powiatowej. Będzie prowadziła drogą brukową, która idzie w dół z drogą Łąkową i będzie się łączyła z drogą Dębową od strony Sasina. Zejście na plażę będzie przy wejściu nr 50 - wyjaśnia Jarosław Bach, wójt gminy Choczewo.

źródło: PEJ
Porozumienie dotyczy pierwszego etapu prac.
— Będziemy chcieli pozyskać wszystkie niezbędne pozwolenia na realizację tego projektu także dostęp do nieruchomości - uzupełnia Żbikowski.
Szacuje się, że pierwszy etap potrwa maksymalnie trzy lata.
— Wierzę, że z taką gotowością i nastawieniem spółki do tego projektu jesteśmy to w stanie zrobić szybciej - przekonuje Piotr Żbikowski.
Budowa nowej drogi do plaży z miejscowości Słajszewo jest jednym z realizowanych przez PEJ projektów, które mieszkańcy i przedsiębiorcy z branży turystycznej zgłaszali podczas konsultacji społecznych i spotkań roboczych z inwestorem.
— Jest to cudowna informacja dla nas, dla mieszkańców i turystów. Nie będziemy musieli chodzić przez środek budowy przyszłej elektrowni jądrowej. Będziemy omijali ten zgiełk i to niebezpieczeństwo, które jest związane z tym projektem - podkreśla wójt gminy Choczewo.
Koszt samej dokumentacji potrzebnej do zrealizowania inwestycji to około 2,5 mln zł. Całość drogi sfinansuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.