Patrole w terenie - w asyście Straży Miejskiej - rozpoczął specjalny zespół zadaniowy złożony z pracowników pięciu wydziałów gdańskiego magistratu i jednostek organizacyjnych upoważnionych mocą zarządzenia prezydenta Gdańska do usuwania obiektów bezprawnie umieszczanych na nieruchomościach stanowiących własność miasta lub Skarbu Państwa, a znajdujących się w granicach administracyjnych Gdańska.
W czwartek 12 kwietnia usuniętych zostało 5 lawet, a kolejnych 5 zabrali ich właściciele, którzy zjawili się w miejscu prowadzonych działań. Skrzyżowania ulic Łostowickiej z Kartuska i Armii Krajowej są obecnie wolne od lawet reklamowych. W najbliższych dniach działania zespołu będą kontynuowane.
W związku z narastającym problemem samowolnego naruszania posiadania nieruchomości stanowiących własność lub będących w zarządzie Gminy Miasta Gdańska poprzez umieszczanie na nich nośników reklamowych, w szczególności zlokalizowanych na pojazdach bezsilnikowych, niezbędne okazało się ustanowienie procedury skutecznego egzekwowania oraz przeciwdziałania tego typu przypadkom.
W przypadku stwierdzenia samowolnego naruszenia posiadania nieruchomości, niezwłocznie wzywany jest specjalistyczny samochód, który obiekty usuwa i transportuje na dozorowany parking. Odbiór obiektów odbywa się raz w tygodniu, w piątek w godzinach 11:00-14:00 po złożeniu wniosku o ich wydanie w Urzędzie Miejskim, udowodnieniu, że jest się właścicielem obiektu oraz pokryciu kosztów, które miasto poniosło przywracając swój stan posiadania. - Samowolne korzystanie z nieruchomości powoduje chaos wizualny w przestrzeni miejskiej oraz nieuczciwą konkurencję dla podmiotów ponoszących opłatę z tego tytułu. Wobec braku aktów prawa krajowego dedykowanych reklamie zewnętrznej, całkowitej nieadekwatności procedury administracyjnej względem mobilnych oraz łatwo demontowalnych konstrukcji, istnieje konieczność egzekucji tego typu przypadków w oparciu o przepis. Art. 343 § 2 Kodeksu Cywilnego - tłumaczą członkowie zespołu zadaniowego.
Szacuje się, że na terenie Gdańska ustawionych jest obecnie ok. 100-150 nielegalnych reklam mobilnych.