Anioły Dobroci i nowa nadzieja. Święto hospicjum

czwartek, 16 października 2025
Zdjęcie: Magdalena Dalecka/Starogard Gdański
Zdjęcie: Magdalena Dalecka/Starogard Gdański

W świecie pełnym pośpiechu i codziennych obowiązków są ludzie, którzy potrafią zatrzymać się przy drugim człowieku – tym, który potrzebuje ukojenia w bólu i cierpieniu. To właśnie im poświęcony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, który w Starogardzie Gdańskim obchodzono w wyjątkowej atmosferze wdzięczności i refleksji.

Wspólne świętowanie i wdzięczność

13 października w jednym z lokalnych lokali spotkali się pracownicy hospicjum stacjonarnego, hospicjum domowego, poradni medycyny paliatywnej oraz przedstawiciele fundacji wspierającej ideę opieki paliatywnej w regionie. W wydarzeniu uczestniczyli również samorządowcy, wolontariusze, ambasadorki hospicjum oraz przyjaciele placówki. Obecni byli m.in. prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i jego zastępca Maciej Kalinowski, a także przedstawiciele władz powiatu i gminy.

Wieczór pełen ciepła i emocji uświetnił występ gitarzysty Adama Skrzypczyka. Spotkanie było okazją do wspomnień, podziękowań i rozmów o przyszłości opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

25 lat opieki, pomocy i empatii

Jednym z najważniejszych momentów spotkania była prezentacja doktor Ewy Treder, która w krótkim wystąpieniu zatytułowanym „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” przypomniała historię tworzenia systemu hospicyjnego w Starogardzie Gdańskim. Zwróciła uwagę na rolę lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy, którzy każdego dnia niosą wsparcie i nadzieję osobom u kresu życia.

Prezes fundacji wspierającej hospicjum mówiła o roli organizacji społecznych w rozwoju idei hospicyjnej oraz o znaczeniu wspólnoty, która pomaga tworzyć miejsca pełne godności i troski.

Nowe hospicjum – symbol nadziei

Podczas wydarzenia zaprezentowano również nowo wybudowany budynek hospicjum stacjonarnego, który już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów. Obiekt pomieści 24 osoby, a jego przestrzeń została zaprojektowana tak, by zapewnić chorym spokój, intymność i komfort. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do uzyskania pozwolenia na użytkowanie i wyposażenia pokoi.

Jak podkreślali organizatorzy, nowy obiekt ma być miejscem nie tylko leczenia, ale też wsparcia duchowego i emocjonalnego – przestrzenią, w której pacjent i jego rodzina znajdą zrozumienie i bezpieczeństwo.

Anioły Dobroci i Przyjaciele Hospicjum

Podczas gali tradycyjnie wręczono statuetki „Anioła Dobroci” dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy. Otrzymały je m.in. Lucyna Trzewik, Lucyna Dzierżyńska, Martyna Fojut, Alicja Doring-Wańczuk i Sylwia Libriedis. Specjalne wyróżnienia trafiły do opiekunek medycznych Darii Preiss i Karoliny Machel.

Tytuły „Przyjaciela Hospicjum” przyznano m.in. Romie Kamrowskiej – obecnej ambasadorce idei, a także lokalnym instytucjom i samorządom, które wspierają rozwój opieki paliatywnej w regionie.

Słowa wdzięczności i deklaracje wsparcia

Prezydent Janusz Stankowiak podkreślił, że hospicjum to miejsce, w którym człowiek zawsze pozostaje w centrum uwagi. – To przestrzeń, gdzie osoby nieuleczalnie chore odnajdują ukojenie w cierpieniu, a ich rodziny otrzymują wsparcie i troskę. Przeszliście długą drogę – od hospicjum domowego po nowoczesną placówkę stacjonarną. Jesteśmy z Was dumni – mówił włodarz miasta.

Złożył także obietnicę wsparcia finansowego przy wyposażeniu nowego budynku. Podobne deklaracje padły również ze strony przedstawicieli innych samorządów.

Ciepło, wdzięczność i muzyka

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla osób zaangażowanych w organizację wydarzenia oraz symbolicznym akcentem muzycznym. Wieczór wypełniła wdzięczność wobec wszystkich, którzy każdego dnia niosą ulgę w cierpieniu – ludzi, dla których empatia, troska i bliskość drugiego człowieka są najważniejsze.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

180 schodów do pokonania – panorama miasta i zupa ratuszowa w nagrodę
Nowe
środa, 10 czerwca 2026

180 schodów do pokonania – panorama miasta i zupa ratuszowa w nagrodę

Tenisistki powalczą o 30 000 $$ na turnieju w Bolszewie
Materiał partnera
Nowe
środa, 10 czerwca 2026

Tenisistki powalczą o 30 000 $$ na turnieju w Bolszewie

Pijany kierowca próbował uciec. Pościg zakończył się na ogrodzeniu
wtorek, 9 czerwca 2026 3

Pijany kierowca próbował uciec. Pościg zakończył się na ogrodzeniu

Ponad 47 tysięcy przejazdów w Rowerowym Maju
wtorek, 9 czerwca 2026 2

Ponad 47 tysięcy przejazdów w Rowerowym Maju

Dziwne zachowanie doprowadziło do szokującego odkrycia. Pornografia dziecięca na telefonie 23-latka
wtorek, 9 czerwca 2026 5

Dziwne zachowanie doprowadziło do szokującego odkrycia. Pornografia dziecięca na telefonie 23-latka

Jest zawiadomienie do prokuratury na Krzysztofa Stanowskiego. W tle podatek za pizzę
wtorek, 9 czerwca 2026 18

Jest zawiadomienie do prokuratury na Krzysztofa Stanowskiego. W tle podatek za pizzę

Koniec z „trybem samolotowym”? Pasażerowie mogą zyskać internet w chmurach
wtorek, 9 czerwca 2026 3

Koniec z „trybem samolotowym”? Pasażerowie mogą zyskać internet w chmurach

Młodzi znawcy średniowiecza udowodnili swoją wiedzę
Nowe
wtorek, 9 czerwca 2026

Młodzi znawcy średniowiecza udowodnili swoją wiedzę

Na widok policjantów próbował zniszczyć swój telefon komórkowy
wtorek, 9 czerwca 2026

Na widok policjantów próbował zniszczyć swój telefon komórkowy

Seniorzy z nową reprezentacją
Nowe
wtorek, 9 czerwca 2026

Seniorzy z nową reprezentacją

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →