Franio czeka na cud. Światowy autorytet znów przy stole operacyjnym

wtorek, 16 września 2025
Fundacja VOTUM
Fundacja VOTUM

To wydarzenie, które porusza serca i daje nadzieję najbardziej potrzebującym. Profesor Matthias Donelan, legenda światowej chirurgii rekonstrukcyjnej ze Shriners Children’s Hospital w Bostonie, po raz drugi przylatuje do Gdańska, aby pomóc dzieciom z całej Polski walczącym ze skutkami dramatycznych oparzeń.

W dniach 15–16 września w Szpitalu im. M. Kopernika odbywały się wyjątkowe konsultacje i operacje, które mogą odmienić życie najmłodszych pacjentów – w tym czteroletniego Frania, podopiecznego Fundacji Votum. To właśnie on stanie się bohaterem jednej z najważniejszych operacji tej wizyty.

Światowej sławy chirurg ze Shriners Children’s Hospital w Bostonie prof. Matthias Donelan po raz kolejny przyleciał do...

Opublikowany przez Szpital im Kopernika Copernicus PL Sp z o.o. Niedziela, 14 września 2025

Pierwsza wizyta profesora w Polsce rok temu wywołała ogromne poruszenie. Dzięki staraniom dr Dariusza Wyrzykowskiego, lekarza prowadzącego Frania, oraz ogromnej fali wsparcia darczyńców, udało się sprowadzić do Gdańska jednego z najlepszych specjalistów w leczeniu ran i blizn pooparzeniowych na świecie. Co więcej, Donelan zrezygnował z honorarium, pracując wyłącznie z myślą o pacjentach.

Teraz wraca, aby kontynuować misję. 15 września profesor ocenił stan zdrowia Frania i zdecyduje o zakresie operacji. Wszystko wskazuje na to, że kluczowym celem będzie rekonstrukcja twarzy – zwłaszcza okolic oczu – oraz rączek chłopca, które najbardziej ucierpiały. Tego samego dnia zostału także skonsultowane inne dzieci z całej Polski.

Już następnego dnia, 16 września w Szpitalu Copernicus w Gdańsku odbyła się kolejna, niezwykle ważna operacja czteroletniego Franka Kaszkura, podopiecznego Fundacji Votum. Zabieg, przeprowadzony przez światowej klasy specjalistę prof. Donelana z Bostonu we współpracy z zespołem lekarzy pod kierunkiem dr. Dariusza Wyrzykowskiego, zakończył się sukcesem. Operacja przebiegła zgodnie z planem, a mały pacjent zniósł ją bardzo dobrze. Franek został wybudzony i pozostanie w szpitalu jeszcze przez 2-3 dni.

Lekarze podkreślają, że blizny Franka goją się wyjątkowo dobrze, co umożliwiło skuteczne opracowanie delikatnych okolic oka. To ogromny krok w dalszej walce o poprawę zdrowia i komfortu życia chłopca.

[galeria]

Prof. Donelan, który po raz drugi przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji, wyraził uznanie dla umiejętności polskich lekarzy oraz atmosfery panującej na sali operacyjnej.

Państwa lekarze to profesjonaliści, a współpraca z nimi była dla mnie inspirującym doświadczeniem — podkreślił prof. Donelan

Jednocześnie profesor zapowiedział, że w przyszłości chciałby przeprowadzić kolejne zabiegi Franka w swojej klinice w Bostonie. Przed chłopcem nadal długa droga – jak zaznaczył prof. Donelan, konieczne może być nawet około 30 operacji rekonstrukcyjnych. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Votum, wsparciu darczyńców oraz determinacji lekarzy i mamy Franka, udało się wykonać kolejny krok w trudnej, ale pełnej nadziei walce o zdrowie i przyszłość chłopca.

Dalsze leczenie Frania będzie długotrwałe i niezwykle kosztowne. Fundacja VOTUM prowadzi zbiórkę, którą wesprzeć można: TUTAJ

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością
czwartek, 21 maja 2026

Obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością

Uważaj podczas spaceru. Coraz więcej żmij na osiedlach i leśnych ścieżkach
Nowe
czwartek, 21 maja 2026 1

Uważaj podczas spaceru. Coraz więcej żmij na osiedlach i leśnych ścieżkach

Zdewastowana tama i zagryzione sarny. "Trzymajcie psy na smyczy!"
Ważne
czwartek, 21 maja 2026 7

Zdewastowana tama i zagryzione sarny. "Trzymajcie psy na smyczy!"

Czarno-biały Lębork. Tak wyglądało miasto w latach 50. XX wieku
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Czarno-biały Lębork. Tak wyglądało miasto w latach 50. XX wieku

Rodzinna misja i atrakcje dla najmłodszych. Centrum Handlowe Kaszuby zaprasza na Dzień Dziecka
Materiał partnera
czwartek, 21 maja 2026

Rodzinna misja i atrakcje dla najmłodszych. Centrum Handlowe Kaszuby zaprasza na Dzień Dziecka

Spotkanie o biznesie i rozwoju firm
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Spotkanie o biznesie i rozwoju firm

Trwa rozbudowa szkoły. Powstaną pomieszczenia dla przedszkolaków
czwartek, 21 maja 2026

Trwa rozbudowa szkoły. Powstaną pomieszczenia dla przedszkolaków

Porozmawiają o zdrowiu kobiet bez tabu
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Porozmawiają o zdrowiu kobiet bez tabu

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu
Ważne
czwartek, 21 maja 2026 2

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

„Książulo” z wizytą w Lęborku. Spróbował popularnego kebaba
Nowe
czwartek, 21 maja 2026 1

„Książulo” z wizytą w Lęborku. Spróbował popularnego kebaba

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →