23.02.2012 09:26 0

Przepłynie Morze Czerwone na desce

Janek Lisewski - gdańszczanin, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, propagator kitesurfingu wyrusza na kolejną wyprawę: tym razem postanowił przepłynąć na swojej desce z latawcem… Morze Czerwone. 

Lisewski postanowił zdobyć „koronę mórz” na kitesurfingu. 24 lipca 2011 roku jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przepłynął w ten właśnie sposób Morze Bałtyckie. Zrobił to bez łodzi asekuracyjnej, wyłącznie z użyciem zabezpieczenia satelitarnego. Rejs między Świnoujściem a Kasebergą w Szwecji trwał prawie 11 godzin i liczył 207 km. Wyczyn ten jest rekordem świata. 

W najbliższy piątek (24 lutego) gdańszczanin wylatuje do Egiptu aby tam podjąć kolejne wyzwanie -  rejs przez Morze Czerwone. Popłynie od Egipskiej El Gouna do miasta Duba w Arabii Saudyjskiej. Przewidywana odległość to 210 km na otwartych wodach. Popłynie bez asekuracji na desce o długości 135 cm i latawcu 11 m. Jedynym zabezpieczeniem będzie dla niego nadajnik łączący się satelitarnie ze Światowym Centrum Ratowniczytm.

W środę 22 lutego o planowanym wyczynie kitesurfer opowiadał podczas konferencji prasowej w gdańskim magistracie.

  • Po dotarciu do Egiptu będę oczekiwał na odpowiednie warunki pogodowe, przede wszystkim na sprzyjający wiatr. Chcę wystartować ok. godz. 6.00 rano, tak by po mniej więcej 10 godzinach dotrzeć na drugi brzeg - mówił Lisewski. Dodał też, że przygotowuje się do wyprawy już od czterech miesięcy. - Przede wszystkim regularnie trenuję, stosuję też odpowiednią dietę bogatą w wysokoenergetyczne elementy - tłumaczył sportowiec.

Wprawa odbywa się pod patronatem Lecha Wałęsy oraz przy poparciu Ambasad Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz Egiptu. Sportowiec popłynie jako ambasador Gdańska - na miejscu przekaże członkom Rodziny Królewskiej list od władz naszego miasta. A po powrocie reprezentować będzie Gdańsk w czasie startów w sezonie letnim 2012. 

  • Gdańsk jest miastem ludzi z pasją, ludzi którzy nie boją się wyzwań i z pokonywania kolejnych przeciwności uczynili sens swojego życia. Możemy brać z nich przykład, możemy też być dumni z tego, że przez swoje niezwykłe wyczyny rozsławiają nasze miasto - powiedział podczas konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Janek Lisewski - gdańszczanin, sportowiec, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, instruktor i sędzia. Propagator gdańskiego kitesurfingu oraz innych sportów wodnych. Organizator charytatywnych meetingów Cold Water Master Kiteboarding Meeting. Jest prekursorem pływania w zimnej wodzie – 3 stopnie C. W czasach komunistycznych prześladowany i więziony za próby ucieczek z Polski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24