10.01.2025 09:59 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Tworzenie oprogramowania to dziedzina, która ciągle dostosowuje się do zmian w kwestii potrzeb biznesowych, innowacji technologicznych i wymagań użytkowników. Podstawą udanego projektu jest poprawnie dobrany stack technologiczny, natomiast jego fundament stanowią języki programowania. Jakie narzędzia są obecnie najpopularniejsze?
W 2025 roku najpopularniejszym językiem programowania wciąż pozostaje Python. Jego ogromne wykorzystanie wynika z prostoty i czytelności składni, jednak bardzo istotnym powodem jest szeroki ekosystem bibliotek, skupiających się zwłaszcza na analizie danych. To zdecydowanie najlepsze narzędzie do data science, jednak nie można pominąć także przydatności Pythona m.in. w web developmencie z uwagi na frameworki takie jak Django i Flask. Co więcej, Python jest często wykorzystywany do tworzenia skryptów automatyzacji, które mają spore znaczenie np. w przemyśle. Aktualnie Python zyskuje też na znaczeniu w rozwijających się dziedzinach, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, edge computing czy AI.
W obszarze web developmentu niekwestionowanym królem pozostaje JavaScript, a właściwie – różne frameworki oparte na tym języku oprogramowania. Narzędzia takie jak React, Angular czy Vue.js znacznie ułatwiają tworzenie dynamicznych aplikacji internetowych; nie brakuje też frameworków służących do obsługi danych w warstwie backend. Wielu programistów chętnie korzysta także z języka TypeScript, który jest rozszerzeniem JS wprowadzającym statyczne typowanie, co zwiększa niezawodność kodu i ułatwia współpracę. W 2025 roku TypeScript staje się standardem w dużych projektach – zwłaszcza tych, które wymagają utrzymania wysokiej jakości kodu.
Rust to język programowania doceniany głównie za wydajność i bezpieczeństwo danych. W 2025 roku technologia ta zyskuje popularność m.in. w aplikacjach systemowych, projektach blockchain czy narzędziach edge computing. Firmy technologiczne wykorzystują Rust również w projektach związanych z IoT i systemami embedded, co sprawia, że Rust wyrasta na lidera w dziedzinie programowania niskopoziomowego, które ma szczególne znaczenie dla przemysłu.
Java pozostaje jednym z najpopularniejszych wyborów wśród dużych przedsiębiorstw i korporacji. Rozwój tego języka skupia się w dużej mierze na niezawodności i kompatybilności – do tego dochodzi też ogromna społeczność, a wszystko to sprawia, że jest to preferowany język w aplikacjach korporacyjnych, takich jak systemy bankowe czy ERP. W 2025 roku można jednak spodziewać się rozwoju nowych zastosowań Javy, np. w zakresie tworzenia aplikacji cloud native dzięki Quarkus czy Micronaut.
Od kilku lat Kotlin stanowi rekomendowany wybór do tworzenia aplikacji na system Android, co przyczynia się do jego rosnącej popularności. Jest to język oparty na Javie, który zachowuje pełną kompatybilność z JVM, dodając do tego rozwiązania takie jak programowanie funkcyjne. Jednocześnie Kotlin rozwija się w kierunku tworzenia aplikacji wieloplatformowych, umożliwiając pisanie jednego kodu dla Androida, iOS i komputerów. W ekosystemie Apple nadal jednak dominuje Swift – podstawowy wybór do tworzenia aplikacji na iOS i macOS, stale rozwijany w obszarze wydajności i nowych frameworków.
Jak wybrać odpowiedni stack technologiczny dla swojego projektu? Oprócz języka programowania należy rozważyć narzędzia związane z bazami danych, obsługą ruchu sieciowego czy samym rozwojem aplikacji. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania – więcej informacji można znaleźć m.in. pod adresem https://www.internetum.com/service/custom-software-development/.