09.02.2012 12:07 0

Komunikacja w Gdańsku podczas Euro 2012

W Gdańsku rozegrane zostaną cztery mecze Euro 2012. Jak będzie wyglądać komunikacja i transport w tych dniach?

  • Obsługa ruchu podczas mistrzostw to skomplikowana operacja, w której uczestniczy zespół ludzi: szefowie drogówki, SKM, ZTM i Straż Miejska – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni  w Gdańsku. - Jego koncepcja została zaakceptowana przez UEFA i oparta jest głównie na transporcie zbiorowym jako głównym ciągu komunikacji oraz zasadzie niekrzyżowania się ruchu pieszego z kołowym i szybkiego odbioru kibiców na przystankach. System został przetestowany podczas meczu Polska – Niemcy i mimo że nie było wtedy gotowej m. in. pętli Kliniczna, już po 40 minutach można było przywrócić normalny ruch. Będziemy się też opierać na doświadczeniach z koncertu Jeana Michela Jarre’a z 2005 roku.

10, 14, 18 i 22 czerwca – w dniach meczowych – z lotniska zostanie uruchomiona wahadłowa linia autokarowa do centrum Gdańska. Autokary mają jeździć średnio co 8 minut i w ciągu godziny przewozić 1500 osób, ale ich częstotliwość może się zmienić, ze względu na ilość samolotów czarterowych lądujących w Rębiechowie. Druga linia wahadłowa z lotniska kursować będzie już bezpośrednio na PGE Arenę, ale dopiero na ok. 3 godziny przed początkiem meczu.

Najpierw chcemy zawieźć kibiców do centrum, gdzie będą na nich czekały: linia tramwajowa z ul. Jana z Kolna do pętli Kliniczna oraz linia SKM do stacji Gdańsk-Stadion – tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu ZDiZ.

Tramwaje będą jeździć co 6 minut i w ciągu godziny przewiozą 5600 osób, kolejka starować będzie co 7,5 minuty i przetransportuje nawet 14400 osób w ciągu godziny. Kibice jadący od strony Gdyni wysiadać będą na stacji Gdańsk-Politechnika i pieszo udawać na PGE Arenę.

Dla kibiców zmotoryzowanych uruchomione zostaną trzy parkingi „park and ride” – przy centrach handlowych Auchan, Renk i Osowa – z których zostaną dowiezieni do centrum Gdańska. Wokół stadionu wyodrębniona zostanie strefa, w której po zakończeniu porannego szczytu obowiązywać będzie bezwzględny zakaz ruchu pojazdów. Obejmować ona będzie ulice: Uczniowską, Marynarki Polskiej i Reja oraz tory kolejowe. Dwie inne strefy (1. Obszar objęty ulicami: Wyzwolenia, Marynarki Polskiej, Uczniowska, tory kolejowe; 2. Obszar objęty ulicami: Swojska, Twarda, Marynarki Polskiej, tory kolejowe, Reja) wyłączone z ruchu będą na 4 godziny przed meczem i ponownie włączone ok. 3 godziny po zakończeniu meczu. Będą mogli do nich wjeżdżać mieszkańcy tych dzielnic, którzy wcześniej odbiorą identyfikatory w Biurach Obsługi Mieszkańców GZNK (identyfikator nie gwarantuje zawsze wjazdu, decydować będą na bieżąco funkcjonariusze).

Z ruchu kołowego wyłączone zostaną także następujące ulice: Słowackiego (nowa „nitka”), Kościuszki, Kochanowskiego (odcinek od Kościuszki do ul. Uczniowskiej), Jana z Kolna, Czarny Dwór (odcinek od al. Hallera do al. Jana Pawła II) oraz al. Jana Pawła II (odcinek od ul. Czarny Dwór do szpitala).

Apeluję do gdańszczan, nie bójcie się. Dla tych, którzy nie interesują się Euro 2012, ma to być zwykły dzień. Nie myślmy więc o nim jak o kryzysie, ale przyjemnym wydarzeniu - podkreślił zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Aby tak się stało, pomagać będzie 200 policjantów drogówki, 150 strażników miejskich i 570 wolontariuszy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...