13.11.2024 14:20 13 OR
W środę, 13 listopada, w Redzikowie, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej bazy antyrakietowej. To znaczący krok we wzmocnieniu zdolności obronnych Polski i NATO i duża część szerokiej współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa.
Otwarcie bazy to efekt porozumienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa regionalnego w obliczu rosnących zagrożeń. Obecność amerykańskiej tarczy antyrakietowej na polskiej ziemi jest widomym znakiem zobowiązań NATO wobec swoich członków oraz potwierdzeniem, że sojusz pomiędzy Polską a USA pozostaje silny i skuteczny.
— Od tego momentu, kiedy ta baza tutaj stanie, cały świat będzie widział jasno i wyraźnie, że to nie jest już rosyjska strefa wpływów — powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie oficjalnego otwarcia amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: To bardzo dobra podstawa do dalszej współpracy z nową administracją Stanów Zjednoczonych, do pracy z nowo wybranym prezydentem ????????, Panem Donaldem Trumpem. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy bazy w #Redzikowo. pic.twitter.com/JCdCUTUHYY
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) November 13, 2024
Baza wyposażona jest w system Aegis Ashore, który jest lądową wersją systemu obrony przeciwrakietowej używanego przez US Navy. System ten ma za zadanie śledzenie, identyfikowanie i niszczenie wrogich pocisków balistycznych, co znacznie zwiększa zdolności obronne regionu.
— Relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi są najlepsze w historii (...) Traktujemy Stany Zjednoczone jako sojuszników i przyjaciół — dodał Andrzej Duda.
Baza w Redzikowie na terenie dawnego lotniska wojskowego Słupsk-Redzikowo, to miejsce teraz przekształcone w Naval Support Facility, stanowiąc stałą bazę amerykańskiej marynarki wojennej. Jej głównym elementem jest instalacja antyrakietowa Aegis Ashore. Baza w Redzikowie jest pierwszą stałą instalacją wojskową armii USA w Polsce o zdolnościach bojowych. Stanowi miejsce dla 500 amerykańskich żołnierzy US Navy. Formalnie podlega EUCOM, czyli Dowództwu Europejskiemu Stanów Zjednoczonych.
W ceremonii otwarcia wzięli udział zarówno polscy, jak i amerykańscy urzędnicy. Stronę polską reprezentowali m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz czy szef MSZ Radosław Sikorski
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.