29.10.2024 16:00 10 MW/TTM
Sprawy dotyczące finansów gminy, ale także kwestia dotyczącą przejazdu kolejowego w Luzinie oraz wzrost podatków od nieruchomości były tematami wtorkowej, 29 października 2024 roku, kolejnej sesji Rady Gminy Luzino. - Nie chcemy dociskać pasa więcej, ponieważ ceny w sklepach też są wysokie. Ale nie możemy zostawiać ich na tym samym poziomie - mówi o podwyżce podatków wójt gminy Luzino, Jarosław Wejer.
Sprawy finansowe były jednymi z ważniejszych poruszonymi podczas VI sesja Rady Gminy Luzino.
— Najważniejsza informacja, że dostaniemy od wojewody z rezerwy za rok 2024 pieniądze na wykonanie ul. 10 Marca, Robotniczej i Poprzecznej. To będzie ujęte w planach wieloletnich na przyszły rok. Ale to bardzo dobra informacja dla mieszkańców. Będzie trzeba jednak sporo dołożyć. Ten wniosek był składany dwa lata temu, a ceny wzrosły. Ważne, że powstaną te ulice. I ci mieszkańcy z tych ulic skorzystają - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.
Niestety, dla mieszkańców pojawiła się także gorsza informacja, która dotyczy wzrostu podatku od nieruchomości.
— Wzrastają od 2 do 4 proc. Nie chcemy dociskać pasa więcej, ponieważ ceny w sklepach też są wysokie. Ale nie możemy zostawiać ich na tym samym poziomie. Myślę, że od 2 do 4 proc. w skali roku, jeżeli ktoś płaci za działkę tysiąc metrową to [podatek - dop. red.] rozłożony na 12 miesięcy, to nie będzie kilkadziesiąt złotych, tylko kilka albo kilkanaście złotych miesięcznie w zależności od wielkości domu i działki - wyjaśnia wójt.
Podczas sesji dyskutowana była także inna kwestia. Na początku obrad pojawił się także temat przejazdu kolejowego w Luzinie. PKP zaproponowało gminie dwa warianty.
— W obu wariantach most na ul. Strzebielińskiej zostanie wyburzony i wybudowany ponownie o dużej szerokości i nośności do 40 ton. W pierwszym scenariuszu mamy wariant, że tory w przejeździe ul. Ofiar Stutthofu i ul. Wilczka zostają z rogatkami automatycznymi, ale w zamian za to PKP nie buduje nam dodatkowego wiaduktu. W scenariuszu numer dwa decydujemy się na zamknięcie tego kolizyjnego przejazdu w poziomie szyn na ul. Ofiar Stutthofu i Wilczka, a w zamian za to kolej nam buduje w rejonie Robakowa i Luzina wiadukt nad torami - tłumaczy Patryk Miotke, przewodniczący Rady Gminy Luzino.
Na podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie wybranego wariantu i odpowiedź PKP gmina ma czas do 15 listopada 2024 roku.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.