09.10.2024 08:00 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Mandat z zagranicy - jak zapłacić?

Materiał Partnera

Podróżowanie samochodem za granicą daje ogromny komfort i wygodę, szczególnie podczas podróży biznesowych lub wakacji. Niezależnie jednak od tego, czy ktoś podczas takich podróży korzysta z własnego auta, czy pojazdu z wypożyczalni, należy przestrzegać lokalnych przepisów drogowych, które czasami różnią się od tych obowiązujących w Polsce. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z ryzykiem otrzymania mandatu, co spotyka nawet doświadczonych kierowców.

  1. Co zrobić w przypadku otrzymania mandatu pocztą?
  2. Jak zminimalizować ryzyko otrzymania mandatu za granicą?
  3. W jaki sposób należy zapłacić mandat z zagranicy?
  4. Uwaga na wysokie mandaty w euro 

Mandat z zagranicy może być bardzo stresujący, ale w większości przypadków wystarczy trzymać się terminu spłaty, aby po uregulowaniu zobowiązania można było zamknąć sprawę. Co w takim razi zrobić, jeżeli otrzyma się mandat za jazdę w innym kraju? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Co zrobić w przypadku otrzymania mandatu pocztą?

Mandaty za wykroczenia drogowe popełnione za granicą wysyłane są pocztą. Na szczęście oprócz informacji związanej z wysokością kwoty dołączana jest również instrukcja. Warto się z nią zapoznać, aby można było uniknąć błędów podczas dokonywania płatności. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są terminy podane w instrukcji. W wielu krajach opłacając mandat w pierwszym terminie, można po prostu zaoszczędzić, ponieważ w przeciwnym razie wysokość mandatu wzrośnie, a i tak trzeba będzie go opłacić. Co więcej, niektóre kraje mogą egzekwować zaległości od polskich kierowców, o czym wielu z nich nie zdaje sobie sprawy. Tego typu procesy realizowane są na podstawie przepisów unijnych.

Jak zminimalizować ryzyko otrzymania mandatu za granicą?

Zamiast jednak narażać się na wysokie mandaty, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronie https://autostrady.com.pl/, co pozwoli zminimalizować ryzyko ich otrzymania. Przykładem mogą być obowiązkowe winiety, co ma miejsce w wielu krajach. Przed podróżą dobrze jest zajrzeć na wspomnianą stronę i sprawdzić, czy w konkretnym kraju obowiązują winiety, a jeżeli tak, to jak można je opłacić. Można tu również znaleźć aktualne mapy autostrad i wiele przydatnych wskazówek dla podróżujących.

W jaki sposób należy zapłacić mandat z zagranicy?

Co ciekawe zazwyczaj można skorzystać z jednego z kilku sposobów opłacenia mandatu z zagranicy. Wszystko tak naprawdę zależy od kraju, w którym doszło do wykroczenia. Standardowe metody płatności prezentują się następująco:

  • Płatność na miejscu - jest to wygodna opcja w przypadku otrzymania mandatu podczas kontroli policyjnej, ponieważ można od razu zamknąć sprawę. Płatności przyjmowane są gotówką lub kartą płatniczą.
  • Płatność online - wiele krajów prowadzi specjalne platformy internetowe, które ułatwiają obcokrajowcom proces opłacania mandatów. Najczęściej wystarczy wejść na wskazaną w instrukcji stronę i podać unikalny numer referencyjny, aby można było skorzystać z wygodnych płatności internetowych.
  • Przelew bankowy - nic nie stoi na przeszkodzie, aby mandaty z zagranicy opłacać zwykłym przelewem bankowym, przy czym należy wówczas dokładnie sprawdzić wszystkie dane oraz kod SWIFT i IBAN, aby przelew dotarł do odbiorcy.

Uwaga na wysokie mandaty w euro 

W niektórych krajach nawet drobne wykroczenia karane są wysokimi mandatami, a ich otrzymanie potrafi skutecznie zepsuć radość towarzyszącą podróżującym. Lepiej więc starać się jeździć zgodnie z przepisami, szczególnie że mandaty wystawiane w euro są bardzo kosztowne dla Polaków. Przykładem mogą być mandaty z Austrii. Więcej na ich temat można znaleźć w artykule https://autostrady.com.pl/blog/mandat-z-austrii-jak-zaplacic/, gdzie od razu opisano cały proces płatności.


Czytaj również: