Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.09.2024 10:00 0 TS/PZŻ

Kilkuset żeglarzy rywalizowało na wodach Zatoki Puckiej

Ponad 700 żeglarzy i żeglarek rywalizowało na Zatoce Puckiej w żeglarskich Mistrzostwach Polski. Zmagania odbywały się w 20 klasach.

Żeglarskie Mistrzostwa Polski w Pucku trwały przez trzynaście dni. Podzielone zostały na kilka części, a wyścigi dzięki znakomitej żeglarskiej pogodzie udawało się rozegrać każdego dnia.

Regaty zakończyły się w drugi weekend września rywalizacją najmłodszych zawodników w klasie Bic Techno 293, zmaganiami w tradycyjnych żeglarskich klasach: OK Dinghy, Latający Holender czy Nautica 450 oraz świetnym widowiskiem nowoczesnej klasy** WingFoil**.

W drugi weekend września zmagania o tytuł mistrza Polski rozgrywane były na trzech trasach. Najliczniejszą grupę stanowili zawodnicy z klasy Bic Techno 293. Żeglarze rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych - U17 oraz U13, a liderzy wyłonili się już po pierwszym dniu regat. Wśród chłopców w starszej grupie dominował Tomasz Beta (Łebski Klub Żeglarski), który na dwanaście wyścigów wygrał dziesięć! Na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Czuryło (Gdański Klub Żeglarski), a brązowym medalistą, rzutem na taśmę, bowiem tylko jednym punktem przewagi został Jan Raczak (Sopocki Klub Żeglarski).

W młodszej kategorii bezkonkurencyjny przez całe zawody był Jakub Kaźmierczak (Uczniowski Klub Sportowy Szturwał Kalisz), który nawet na chwilę nie zwolnił tempa i mistrzem Polski został z wygranymi wszystkimi wyścigami. Batalia toczyła się o srebro i brąz - Jędrzej Górski (Gdański Klub Żeglarski) pokonał Leonarda Wilandta (Sopocki Klub Żeglarski) na remisie, a kolorze medalu zadecydowała ilość wygranych wyścigów.

Złotą medalistką mistrzostw Polski wśród kobiet U17 została Sara Małaj, która prowadzenia nie oddała od pierwszego dnia. Zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego już w piątek, 6 września 2024 roku, zapewniła sobie dość sporą przewagą punktową, którą udało się utrzymać do końca. Na drugim miejscu podium stanęła Oliwia Stobińska (AZS Poznań), a na trzecim Martinique Suchocka (SKŻ Sopot).

Kalina Wilandt triumfowała w młodszej kategorii. Mistrzyni świata sprzed miesiąca, w klasie Techno 293 na żaglu 5.0 pokazała równie genialny performance na mistrzostwach Polski. Zawodniczka wygrała komplet wyścigów. Na drugim miejscu uplasowała się Zofia Socha, a na trzecim Felicja Szaraniec (wszystkie zawodniczki Sopockiego Klubu Żeglarskiego).

W klasie Nautica 450 zwyciężyły teamy rodzinne. Na najwyższym stopniu podium stanęli syn z ojcem Krzysztof i Łukasz Maksymowicz (KS Sailing Legia), srebrny medal wywalczyli w odwrotnej konfiguracji (jako sternik - ojciec, na załodze syn) - Paweł i Jan Turczynowicz (Legia Warszawa/ MKS Spójnia Warszawa). Na trzecim miejscu uplasowało się małżeństwo Bartosz i Marta Puchowska, którzy w Pucku spędzili cały tydzień - kibicując córce w klasie 29er, startując w klasie 49er i zwieńczając mistrzostwa Polski brązowym medalem w klasie Nautica 450.

O pewnej wygranej można również powiedzieć w klasie OK Dinghy, którą zwyciężył** Michał Strumnik** (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy). Drugie miejsce wywalczył Tomasz Flisiak (Baza Mrągowo), a trzecie Paweł Pawlaczyk (Jacht Klub Wielkopolski).

W klasie Latający Holender w klasyfikacji generalnej wygrali Rolf Alber i Axel Priegann z Niemiec. Mistrzostwo Polski trafiło w ręce Tomasza Kośmickiego i Adriana Górki (Wolsztyński Klub Żeglarski). Srebro zdobyli Maciej Rokosz i Damian Bernaciak (Klub Sportowy Spójnia Waszawa), a brąz Tomasz Jankowiak i Patryk Różak (Wolsztyński Klub Żeglarski/ AZS Poznań).

WingFoil Race wygrał Kamil Manowiecki, wyprzedzając Tomasza Janiaka i Artura Rajewskiego. Najszybszą zawodniczką była Katarzyna Trautman. Regaty rozstały rozegrane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Klasy Wing. Wing Race były jednocześnie Mistrzostwami Polski Instruktorów PSWing.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.