Politycy nie zabijajcie polskich mediów

04.07.2024 10:00 39 TS,JS

Zbliża się termin wymiany pieców! Na Pomorzu pozostało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy 'kopciuchów' do wymiany

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostało już niewiele czasu na wymianę starego pieca. W województwie pomorskim piece i kotły poniżej klasy trzeciej i czwartej we wrześniu staną się nielegalne. Ma Pomorzu zostało kilkadziesiąt tysięcy takich 'kopciuchów'.

Jest to uchwała antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Pomorskiego cztery lata temu po uzgodnieniu ze wszystkimi gminami. Mieliśmy przez cztery lata Vacatio legis - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Arkadiusz Szczygieł, prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego.

Nie wywiązanie się z obowiązku wymiany źródła ciepła może wiązać się z karami.

Stosowanie tych kotłów może być zagrożone sankcjami w postaci mandatu, grzywny, pouczenia - wyjaśnia Szczygieł.

Na Pomorzu pieców i kotłów, które nie spełniają normy, jest jeszcze kilkadziesiąt tysięcy w tym w gminie Wejherowo ponad 1,7 tys.

W gminie Wejherowo od 2022 roku działamy i pracujemy nad tym, aby zachęcić mieszkańców do wymiany źródła ciepła. Utworzyliśmy dodatkowy program, który ma pomóc w sfinansowaniu takiej modernizacji - mówi w rozmowie z TTM Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.

Gmina Wejherowo jest liderem w regionie i piąta na Pomorzu, jeśli chodzi o postępy termomodernizacyjne domów.

Jakie źródło ciepła podlega wymianie?

Zapisy wojewódzkiej uchwały antysmogowej wyjaśniają, że z kotłów centralnego ogrzewania oraz pieców spalających pellet, czy węgiel można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku (chodzi o najwyższą, 5 klasę jakości). Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te piece i kotły, które nie mają jej określonej albo są 1 lub 2 kategorii, należy wymienić przed 1 września 2024 r.

źródło: https://powietrze.pomorskie.eu/

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...