Politycy nie zabijajcie polskich mediów

18.06.2024 12:30 20 TS

Chcą, aby w weekendy i święta nad Bałtykiem kierowcy płacili za parkowanie

źródło: telewizjattm.pl

Do Ministerstwa Infrastruktury samorządowy skierowały apel o możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy i święta. - Takie rozwiązanie w nie spowoduje że wakacje czy urlopy będą droższe ponieważ te ograniczenia które dotyczą gmin nie dotyczą terenów niepublicznych a na nich opłata parkingowa jest pobierana codziennie - przekonuje Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu.

Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych opłatę za postój w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Wyjątkiem są miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Te samorządy mogą ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania w zwartej zabudowie śródmieścia również w sobotę, niedzielę i święta. Tak jest na przykład w Gdyni czy Gdańsku.

Takie przepisy nie do końca podobają się mniejszym miejscowościom. Tak jest np. w Helu. Burmistrz Mirosław Wądołowski zauważa, że 'kumulacja samochodowego ruchu turystycznego jest największa w święta i dni wolne od pracy'.

Strefy płatnego parkowania utrzymywane są przez samorządy i na dziś nie mogą być wykorzystane w każdy dzień tygodnia. To do decyzji władz samorządowych niezależnie od wielkości gminy powinno zależeć sposób organizacji stref płatnego parkowania w każdy dzień tygodnia - mówi w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Helu. - Dodatkowe wpływy z opłat parkingowych pozwoli małym miastom przeznaczyć na budowę nowych miejsc parkingowych, przebudowę infrastruktury pieszej i rowerowej, zieleń i inne działania. Takie rozwiązanie w nie spowoduje że wakacje czy urlopy będą droższe ponieważ te ograniczenia które dotyczą gmin nie dotyczą terenów niepublicznych a na nich opłata parkingowa jest pobierana codziennie.

Do Ministerstwa Infrastruktury skierowany został apel, poparty przez Związek Miast i Gmin Morskich, o możliwość pobierania przez mniejsze miejscowości opłat za parkowanie w weekendy i święta. Apel przygotował przewodniczący Rady Miejskiej Helu Marek Chroń.

Podnosimy ten temat już od lat, ponieważ w większych miejscowościach, powyżej 100 tys. mieszkańców, są śródmiejskie strefy płatnego parkowania, ale nie można ich wprowadzać w mniejszych miejscowościach. Dlatego zaapelowaliśmy do Ministerstwa Infrastruktury, mieliśmy spotkania w ramach sejmowej Komisji Infrastruktury właśnie w tej sprawie, żebyśmy mogli wprowadzać strefy płatnego parkowania w mniejszych miejscowościach poza godzinami, które dzisiaj obowiązują, czyli również w weekendy i święta - mówi cytowany przez Portal Samorządowy Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich.

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury analizuje prośbę Związku Miast i Gmin Morskich.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...