05.06.2024 13:30 30 TS

25-lecie koronacji Cudowny Obraz Matki Boskiej Wejherowskiej. Dokonał jej papież Jan Paweł II

archiwum

Dokładnie 25 lat temu miała miejsce koronacja Cudownego Obraz Matki Boskiej Wejherowskiej. 5 czerwca 1999 roku dokonał jej papież Jan Paweł II.

Obraz pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Do podjęcia starań o koronację papieską zachęcał ojców franciszkanów m.in. kardynał Stefan Wyszyński, który wizytował na odpuście w Wejherowie 28 maja 1974 roku.

Cudowny Obraz Matki Boskiej Wejherowskiej Uzdrowienia Chorych doczekał się tego 5 czerwca 1999 roku. Koronacji w czasie mszy św. na sopockim hipodromie dokonał papież Jan Paweł II. Jak możemy przeczytać w 'Bedekerze Wejherowskim' autorstwa Reginy Osowickiej 'koronacja odbyła się w obecności 800 tys. wiernych oraz licznie zgromadzonych kardynałów, arcybiskupów, biskupów, kapłanów oraz osób konsekrowanych'.

Następnego dnia, 6 czerwca 1999 roku, ukoronowany obraz Madonny Wejherowskiej został powitany na rynku wejherowskim. Uroczystościom przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski - pisze Osowicka.

Dokładnie 25 lat temu... Najważniejsze wydarzenie w historii sanktuarium i miasta - pisze w swoich mediach społecznościowych

Obraz olejny o wymiarach 194 x 81,7 cm został namalowany na płótnie. Przedstawia postać Matki Bożej z Dzieciątkiem, stojącej na kuli ziemskiej i depczącej głowę węża. Obraz znajduje się w prawym bocznym ołtarzu kościoła klasztornego pw. Św. Anny w Wejherowie przy ul. Reformatów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...