27.05.2024 16:00 3 ab

Gmina na miarę ery cyfrowej. Będzie jedną z pierwszych na Pomorzu

mat. pras.

W gminie Szemud rozpoczęła się budowa sieci światłowodowej, która obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Dzięki temu Szemud stanie się jedną z pierwszych gmin na Pomorzu z tak rozbudowanym dostępem do szybkiego internetu.

Jak dodaje wójt Ryszard Kalkowski, dodatkowo zostanie także zbudowana nowoczesna sieć monitoringu na terenie wszystkich sołectw. Ma to zwiększyć znacząco bezpieczeństwo mieszkańców i pomóc w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości.

Dostęp do szybkiego internetu jest dziś niezbędny do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Umożliwia rozwój firm, edukację online, dostęp do kultury i rozrywki, a także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców dzięki rozbudowie systemu monitoringu – mówi Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Inwestycja w sieć światłowodową ma być również kluczowym krokiem w stronę rozwoju lokalnej gospodarki. Szybki internet stworzy nowe możliwości dla firm. Ułatwiając im nie tylko prowadzenie działalności - dzięki temu powstać mają także nowe miejsca pracy. Dostęp do światłowodu umożliwi mieszkańcom wygodny dostęp do edukacji online, kultury i rozrywki.

Zależy nam na tym, aby każdy mieszkaniec Gminy Szemud miał dostęp do szybkiego internetu. To inwestycja w naszą przyszłość i w rozwój naszej gminy. Całkowity koszt pokrycia gminy Szemud światłowodem wyniesie ponad 28 milionów złotych – podkreśla wójt Kalkowski.

Pierwsze przyłączenia do światłowodu zaplanowane są na jesień 2024 r., czyli najbliższe 4-5 miesięcy. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy ich posesja jest objęta programem, na stronie internetowej gminy Szemud lub w Centrum Samorządowym.

mat. pras.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...