27.05.2024 13:00 5 TS

To była pierwsza taka transplantacja wątroby w historii UCK w Gdańsku

źródło: mat. prasowe UCK

Zespół lekarzy transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku po raz pierwszy przeszczepił wątrobę, która wcześniej poddana była pozaustrojowej perfuzji w hipotermii z oksygenacją. - To bardzo duży krok, jeżeli chodzi o możliwości i efektywność leczenia chorych ze schyłkową niewydolnością tego narządu - informuje UCK.

Transplantacja odbyła się, 9 maja 2024 roku, a biorczynią narządu była 50-letnia pani Sylwia, która zmagała się z marskością wątroby na tle jej toksycznego uszkodzenia. Pacjentka spełniła wszystkie kryteria i wskazania do przeprowadzenia operacji.

Wyjątkowość tego przeszczepienia polegała na tym, że pierwszy raz zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w hipotermii z oksygenacją – zaznacza dr hab. n. med. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, który działa w zespole przeszczepiającym wątroby.

Mechaniczna perfuzja polega na przepuszczeniu nasyconego tlenem płynu przez narząd za pomocą odpowiedniej pompy. W hipotermii płyn ma temperaturę około 12 stopni Celsjusza. W tym wypadku zdecydowano o zastosowaniu tej metody ze względu na parametry u zmarłego dawcy.

Otrzymywał on wysokie dawki amin presyjnych, co powoduje obkurczenie się łożyska naczyniowego wątroby i prowadzi do tego, że ma ona po reperfuzji (wszczepieniu) tzw. gorszy start. Perfuzja pozaustrojowa powoduje rozkurcz łożyska i przygotowanie narządu na przyjęcie krwi. Dodatkowo w jej trakcie podajemy do układu aktywnie tlen, co powoduje, że komórki narządu będą przygotowane na przyjęcie krwi po reperfuzji – tłumaczy chirurg transplantolog.

Jak informuje UCK zastosowanie perfuzji wątroby pozwala znacząco zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów przez wykorzystanie do transplantacji tych, które nie były akceptowane ze względu na ich jakość. Co bardzo ważne, zastosowanie tej metody przyczynia się również do szybkiej rekonwalescencji pacjenta po operacji. - W tym przypadku pacjentka nie rozwinęła powikłań i została wypisana do domu już w 8 dobie po przeszczepieniu wątroby – podkreśla dr Domagała.

Pacjentka jest już w domu i czuje się dobrze.

Zespół, który przeprowadził transplantację to: Chirurdzy: M. Nowosad, P. Domagała, J. Halman Anestezjolodzy i pielęgniarki anestetyczne: R. Pajuro, D. Winniczuk-Kabata, K. Wójcik, A. Smeja Pielęgniarki instrumentalne: E. Bajera, J. Buczyńska Zespół pobierający wątrobę: M. Wilczyński, A. Osękowski, G. Bukowicz Zespół prowadzący perfuzję: S. Żadkowski, R. Paluch, M. Pokrzeptowicz. Lekarz kwalifikujący i prowadzący biorczynię: H. Grabowski Koordynatorka transplantacyjna: I. Skóra.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest trzecim ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadza się pozaustrojową perfuzję wątroby (dwa pozostałe ośrodki mieszczą się w Warszawie).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...