21.05.2024 11:00 10 TS

Weterynarz w centrum miasta strzelał do dzika. Jest reakcja prezydent Gdyni

źródło: pixabay

W Gdyni w Parku Centralnym weterynarz strzelał do dzika z wiatrówki pneumatycznej ze strzykawkami. Ma to związek z wykryciem ASF. Prezydent miasta odniosła się do tej sytuacji.

W sobotę, 18 maja 2024 roku, po godz. 18 dyżurny Straży Miejskiej wezwał w rejon Parku Centralnego lekarza weterynarii. Na terenie grasowały dwa dziki. Teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy, a weterynarz uśpił jedno ze zwierząt przy pomocy lotki z preparatem wystrzeliwanej z broni Palmera. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji – broń Palmera nie jest bronią myśliwską i nie wymaga zezwolenia. Z kolei Prawo Łowieckie mówi, że odłów dzików przy pomocy broni Palmera nie jest polowaniem.

Do zdarzenia z Parku Centralnego odniosła się prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek. Szefowa gdyńskiego urzędu podkreśliła, że 'taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć'.

Kategorycznie nie zgadzam się na strzelanie do dzików w obecności dzieci, na terenach rekreacyjnych, w obecności dużej liczby osób postronnych. Rozumiem obowiązek realizowania nakazu powiatowego lekarza weterynarii, ale oczekuję, że działania podejmowane w związku z tym będą planowane w sposób uwzględniający również wrażliwość mieszkańców na los zwierząt – informuje prezydent miasta.

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni zobowiązał weterynarza do powstrzymania się od używania broni Palmera (wiatrówki pneumatycznej służącej do usypiania zwierząt, w której używa się pocisków w formie strzykawek) w miejscach publicznych, w których przebywa dużo ludzi.

Oczywiście z wyłączeniem sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia człowieka - czytamy w komunikacie miasta.

Przypomnijmy, że w kwietniu Gdyni na Karwinach znaleziono martwe warchlaki. Okazało się, że miały wirusa ASF. Pokłosiem tego było wydanie w połowie maja przez wojewodę pomorską, Beata Rutkiewicz rozporządzenia w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń w województwie pomorskim.

W strefie znalazły się gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim, gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim, gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim, gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot. Rozporządzenie jest ważne do 24 lipca 2024 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni do końca maja będzie odłowionych i uśpionych 80 dzików.

mat. pras.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...