19.05.2024 09:00 2 TS

W Pucku królowała zielona ryba. Kolejna edycja belonady

źródło: telewizjattm.pl/fot. Mieszko Weltrowski

Już po raz dwudziesty w Pucku przez dwa dni królowała w połowie zielona ryba. W porcie rybackim zorganizowano tegoroczną edycję Belonady.

Tegoroczna edycja połączona była z uroczystym podniesieniem bandery na żaglowcu STS 'Kapitan Głowacki'. Tradycyjnie nie obyło się też bez zawodów wędkarskich w łowieniu belony.

Belona jest wyróżnikiem dla Pucka. I od wielu lat robimy takie święto belonady- mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Jest to ryba, którzy przypływa nad Zatokę Pucką na tarło ze względu na to, że jest to płytkie morze i woda jest tutaj cieplejsza. Przypływa do nas spod wybrzeży Anglii, Morza Czarnego. My się cieszymy, że do nas przypływa, bo rybołówstwo w Polsce jest już słabe. A ta belona nas trochę ratuje. Przypływają w dużej ilości, a my je odławiamy. My tę rybę wędzimy i sprzedajemy ludziom. Ja preferuję akurat belonę zwędzoną, a także w galarecie - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Rafał Stawicki, rybak z Pucka.

W tym roku na mieszkańców czekały nie tylko stoiska z beloną, ale i występy, konkursy oraz wspomniane wędkarskie zawody.

Belona to drapieżna belonokształtna ryba morska z rodziny belonowatych. Występuje w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku oraz otwartym morzu. Z powodu obecności biliwerdyny ości tej ryby mają zielone zabarwienie. Niezwykle charakterystyczny jest brzuch belony, gdyż jest on biały o żółtym połysku. Długość ciała wynosi zazwyczaj od 70 do 100 cm, a masa 1 kg.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...