19.05.2024 12:00 14 TS

Zachęcali do odbudowywania kaszubskiej świadomości. W Luzinie odbył się Zjazd Młodych Kaszubów

źródło: telewizjattm.pl/fot. Mieszko Weltrowski

W Szkole Podstawowej im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie odbył się tegoroczny Zjazd Młodych Kaszubów. Wydarzenie było okazją do spotkania i wzajemnego inspirowania do działania na rzecz odbudowywania kaszubskiej tożsamości.

Podczas zjazdu, który miał miejsce 18 maja 2024 roku, swój dorobek artystyczny zaprezentowali m.in. Julia Szwichtenberg, Gracjan Fopke i Angelika Szulfer-Rudzis.

Nas Kaszubów generalnie nie jest dużo. Na podstawie danych z ostatniego spisu powszechnego 87 tys. ludzi posługuje się językiem kaszubskim, z czego zdecydowana większość to, niestety, osoby plus 60. Próbowałem uświadomić młodszym ode mnie, że wszyscy jesteśmy apostołami. Przyszliśmy po to, aby przez starszych doświadczonych zostało w naszych sercach zasiane ziarno i abyśmy poszli z tą misją w świat i wykonywali pracę u podstaw w swoich kręgach, w swoich domach rodzinnych. To jest ważne w odbudowywaniu tej kaszubskiej świadomości pośród młodych pokoleń - przekonuje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Gracjan Fopke, członek klubu Młodych Kaszubów.

Musi być to następstwo pokoleń. Bardzo się cieszę, że młodzi starają się sami organizować takie przedsięwzięcia i dostrzegają wszystkie możliwości, jakie bieżąca chwila daje Kaszubom. To są szanse, które pojawiły się po 1989 roku, kiedy po pierwsze utworzono poprzez ustawę o systemie oświaty możliwość w ogóle nauczania języka kaszubskiego, a po drugie w 2004 roku ustawą uznano ten język za język regionalny. To jest niesamowita szansa ku temu, żeby wykorzystując te warunki, które stwarza państwo, aby utrwalać kaszubszczyznę - podkreśla w rozmowie z TTM Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego.

Podczas zjazdu w Luzinie na scenie zaprezentowali się też m.in. zespół Fucus, Kaszubska Influencerka, Joanna Gostkowska i Kapela A Matizer Noga.

Ilu jest Kaszubów?

Przypomnijmy, że według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku 87,6 tys. osób deklarowało używanie języka kaszubskiego. Natomiast **176,9 tys. osób **deklarowało przynależność kaszubską.

Jak chodzi o deklarowanie tożsamości kaszubskiej, to największa ich ilość pojawiła się w powiecie kartuskim - 37,39 proc. (55 330 osób), kościerskim – 29,35 proc. (21 250 osób) i puckim 25,99 proc. (23 329 osób). Natomiast jak chodzi o język kaszubski, to najwięcej osób po kaszubsku mówi w powiecie kartuskim 25,14 proc. (37 206 osób), następnie w puckim 15,23 proc. (13 668 osób) i bytowskim 9,38 proc. (7 257 osób).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...