19.05.2024 14:00 29 TS

Chce zmian w godzinach pracy. Będzie 4-dniowy tydzień pracy?

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Do końca tej kadencji rządu chce, aby zostały wdrożone w Polsce przepisy skracające czas pracy. Zapowiedziała to ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jak podają kadry.infor.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ewentualnego skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa.

Szefowa resortu poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

Ja, tak jak całe moje środowisko lewicowe, ale nie tylko, bo przecież premier Donald Tusk postulował pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, jestem za tym, żeby rozmawiać o skróceniu tygodnia pracy - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji, czyli do 2027 roku, wdrożone zostały w Polsce przepisy skracające czas pracy.

4-dniowy tydzień pracy. Zapytali respondentów

ClickMeeting w marcu 2024 roku przeprowadził badania na grupie tysiąca osób. Jak z nich wynika nawet 43 proc. ankietowanych uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy naszą produktywność, natomiast 29 proc. respondentów twierdzi, że nie ulegnie ona zmianie.

Co ciekawe, 19 proc. osób uważa, że staniemy się mniej produktywni. Z kolei 10 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat. ClickMeeting zapytał również respondentów o to, jaki tryb pracy pozwoliłby im wykonywać swoje obowiązki służbowe najbardziej wydajnie. W tym przypadku nawet 44 proc. badanych twierdzi, że najlepiej pracowaliby w trybie 4 dni w tygodniu, 22 proc. wybrało pracę zdalną lub hybrydową, 17 proc. osób nie ma zdania, 14 proc. chciałoby większej liczby przerw, a 4 proc. twierdzi, że pomogłyby im rozwiązania bazujące na AI - czytamy.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...