19.05.2024 07:00 3 TS
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwanego potocznie Zielonymi Świątkami, to ważne święto w kalendarzu chrześcijańskim. W 2024 roku obchodzimy je w niedzielę, 19 maja. Z tej okazji przypominamy tradycje, które miały miejsce na Kaszubach.
Zielone Świątki obchodzone są w Kościele Katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich 49 dni po Wielkanocy. Zesłanie Ducha Świętego to wydarzenie opisane w Nowym Testamencie. Miało miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Według relacji zawartej w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich, w tym dniu Duch Święty zstąpił na apostołów i inne osoby, które towarzyszyły Jezusowi Chrystusowi.
To święto obchodzone m.in. w Polsce ma swoje głęboko zakorzenione tradycje, szczególnie na Kaszubach. Głównym atrybutem tych świąt, zarówno dawniej, jak i obecnie, są świeże zielone gałęzie.
— Symbolizuje odrodzenie życia, plenność i dobry urodzaj. Zielone gałęzie chronią również od czarów, zarazy oraz wszelkiego zła. Stąd wynika ich powszechna obecność w obrzędach i zwyczajach praktykowanych tego dnia - majeniu domów, obejść, zwierząt - pisze Gabriela Janik dla Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach.
Ponadto na Kaszubach domy i obejścia przystraja się gałązkami brzozy, lipy, klonu lub grabu, umieszczając je za odrzwia, płoty i furty. W domach zielone gałęzie zatykane są za święte obrazy, które czasem dekoruje się również niezapominajkami lub innymi polnymi kwiatami.
Innym, praktykowanym do lat 40. XX wieku na Kaszubach, był zwyczaj przystrajania bydła i zwierząt udających się na pastwiska.
— W grube wieńce uwite z liści klonu, dębiny, brzozy i polnych kwiatów, głównie pospolitego mlecza i stokrotek. Zakładano je bydłu na rogi czasami karki i brzuchy, i wypędzano z zagród wśród donośnego trzaskania batami - pisze Janik.
Natomiast - jak czytamy na stronie muzeum - najpilniejszego pastucha owiniętego żółto kwitnącym żarnowcem oprowadzano uroczyście po wsi, zbierając datki od gospodarzy – jaja, placek, pieniądze.
Co robimy w Zielone Świątki? W kościołach tego odprawiane są uroczyste msze święte, podczas których celebruje się Zesłanie Ducha Świętego i powstanie Kościoła. Większość wiernych w tym dniu uczestniczy w uroczystościach religijnych.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.