26.11.2023 18:00 6 Tomasz Smuga

Na skoczni Rukatunturi zainaugurowano Puchar Świata w skokach narciarskich. W Wejherowie też kiedyś istniała skocznia

Andrzej Dąbrowski przy skoczni w Wejherowie i na jej miejscu kilkadziesiąt lat później/zdjęcie ze strony kubackiteam

Rekord skoczni narciarskiej miał wynosić 40 metrów. W Wejherowie w pierwszej połowie XX wieku istniała skocznia. Z okazji inauguracji sezonu 2023/2024 Pucharu Świata w skokach narciarskich przypominamy historię wejherowskiego obiektu.

Skocznia narciarska w Wejherowie została wybudowana w latach 30. XX wieku. Jak podaje portal skisprungschanzen.com inicjatorem budowy obiektu był Grzegorz Jankowski, a w 'w rejonie nadmorskim skocznie narciarskie były czymś niezwykle nietypowym'.

W Wejherowie odbywały się łączone zawody w biegach narciarskich i skokach narciarskich. W tym czasie przyciągały one wielu widzów i zawodników. Dla przykładu w 1956 roku w zawodach wzięło udział 52 skoczków. Najlepszym skoczkiem wśród seniorów w tym czasie był Franciszek Studnicki, który z w obu skokach otrzymał łączną notę 196 punktów. Według współczesnych świadków rekord skoczni miał wynosić 40 metrów - czytamy na portalu.

W porównaniu do obecnych skoczni, jak np. Rukatunturi, gdzie odbyła się inauguracja Pucharu Świata w sezonie 2023/2024 i punkt konstrukcyjny znajduje się na 120 m, to punkt K na wejherowskim obiekcie był prawie pięciokrotnie krótszy. Wynosił zaledwie 25 m.

Historię wejherowskiej skoczni przypomina też Henryk Połchowski z Urzędu Miasta w Wejherowie. Jak pisze na stronie kubackiteam.pl 'skocznia narciarska w Wejherowie była usytuowana po prawej stronie zejścia od bramy stadionu WKS Gryf prowadzącego w kierunku wschodnim miasta'.

Były na niej organizowane m.in. zawody o mistrzostwo Wejherowa. Jednym z zawodników (i jednocześnie jednym ze zwycięzców) był Andrzej Dąbrowski, który podobno oddał skok na odległość około 40 metrów - wspomina Połchowski.

Wejherowska skocznia przestała istnieć pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.

Mapka z miejscem, w którym znajdowała się skocznia narciarska w Wejherowie:

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...