15.05.2024 09:00 0 TS

Chcą postawić instalacje elektryczne. Ustalają wynagrodzenia z właścicielami posesji. Ma to związek z morską farmą wiatrową

źródło: pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ustalają wynagrodzenia z właścicielami posesji w sprawie posadowienia instalacji na ich terenie. To w związku z budową linii elektroenergetycznej. Prąd ma popłynąć z morskiej farmy wiatrowej.

Chodzi konkretnie o budowę linii energetycznej 400 kV relacji Choczewo - nacięcie linii Gdańsk Błonia - Grudziądz Węgrowo oraz 400 kV Gdańsk Przyjaźń - Choczewo. Pełnomocnicy PSE przedstawią teraz ofertę wynagrodzenia za umieszczenie obiektów w omawianych miejscach oraz przystępują do prac mających na celu uzyskania zgód. Wysokość instalacji jest szacowana indywidualnie w każdym przypadku przez rzeczoznawcę majątkowego, który uwzględnia np. klasy gruntu.

Służebność przesyłu to rozwiązanie prawne, które określa w jaki sposób PSE będą mogły korzystać z nieruchomości, aby wybudować i eksploatować urządzenie przesyłowe. Na nieruchomości zostanie ustanowiony tzw. pas technologiczny o szerokości 70 m (po 35 m od osi linii), w obrębie którego zostaną posadowione słupy elektroenergetyczne oraz zawieszone przewody linii - informuje w piśmie do wójtów Zbigniew Racis, kierownik projektu.

Jak wyjaśnia PSE 'w obszarze pasa technologicznego nie będzie możliwe wznoszenie budynków mieszkalnych, ani sadzenie drzew o określonej wysokości'.

Przeznaczenie nieruchomości, np. rolnicze, a w szczególności tytuł własności, nie ulegną zmianie - tłumaczy kierownik projektu.

Co jest również istotne dla właścicieli posesji - jak informuje PSE - w przypadku braku możliwości ustanowienia służebności przesyłu, ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości na rzecz PSE może zostać ustanowione w trybie administracyjnym.

W takiej sytuacji odszkodowanie, wynikające z decyzji administracyjnej, zostanie ustalone przez wojewodę pomorską i wypłacone właścicielom przez PSE dopiero po zakończeniu inwestycji - czytamy w piśmie do władz gmin, m.in. do wójta gminy Luzino.

We wspomnianych liniach energetycznych popłynie prąd z morskich farm wiatrowych, które powstaną na Morzu Bałtyckim.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...