15.05.2024 07:51 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Domy do 70 m2 bez pozwolenia – MURATOR doradza

Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją.jpg

Zakup projektu domu to decyzja, która determinuje nasz ogólny komfort życia przez wiele kolejnych lat. Z tego względu – przeglądając dostępne w sprzedaży koncepcje – powinniśmy zawsze zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. Czym kierować się, wybierając gotowy projekt domu spośród tysięcy zróżnicowanych propozycji?

 

MPZP lub WZ dla naszej działki

Jeżeli planujemy zakupić gotowy projekt domu, przed podjęciem decyzji koniecznie zapoznajmy się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy dla naszej działki. Są to niezwykle ważne wytyczne, które wskazują, jaki budynek może powstać na wybranym terenie. Określają m.in. jego maksymalną wysokość, ilość kondygnacji, linię zabudowy czy też kształt i kąt nachylenia dachu. Wybór koncepcji niezgodnej z MPZP lub WZ może skutkować odrzuceniem naszego wniosku o pozwolenie na budowę. Będzie to generować konieczność rozpoczynania wszystkich formalności od podstaw. Zamiast tracić swój czas i pieniądze, dopasujmy gotowy projekt domu nie tylko do własnych upodobań, ale również do lokalnych przepisów.

 

Budżet przeznaczony na realizację inwestycji

Kolejnym ważnym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przeglądając gotowe projekty domów, jest koszt ich budowy. Jeżeli mamy dość ograniczony budżet, zdecydujmy się na koncepcje stosunkowo niewielkich budynków na planie prostokąta, przykrytych nieskomplikowanym dachem. Gdy nie ograniczają nas fundusze, możemy wybrać projekt o bardziej ozdobnej stylistyce i większym metrażu. Pamiętajmy jednak, że będzie on nie tylko droższy w budowie, ale również w późniejszej eksploatacji. Jeśli nie chcemy w przyszłości płacić wysokich rachunków, weźmy pod uwagę gotowy projekt domu energooszczędnego lub pasywnego. Koszt jego budowy może być zbliżony do kwoty, jaką wydamy na wzniesienie tradycyjnego obiektu. Jednocześnie – decydując się na to rozwiązanie – możemy liczyć na znaczne oszczędności podczas bieżącego użytkowania budynku.

 

Wygląd, wielkość i funkcjonalność budynku

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest całokształt budynku – jego metraż, stylistyka czy rozkład pomieszczeń. Gotowe projekty domów cechują się powierzchnią użytkową od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych, zaspokajając potrzeby singli, par czy wielodzietnych rodzin. Wielkość budynku warto dopasować proporcjonalnie do ilości osób, jaka ma w nim zamieszkać, jak również do indywidualnych preferencji użytkowników. Zwróćmy uwagę na rozwiązania, na których najbardziej nam zależy – może będzie to salon z wyjściem na taras, garderoba przy sypialni lub spiżarnia sąsiadująca z kuchnią. Przemyślmy konieczność posiadania dodatkowego pomieszczenia, w którym urządzimy pokój dla seniora czy własną pracownię. Dopasujmy układ pomieszczeń do własnego stylu życia. Gotowy projekt domu parterowego najlepiej sprawdzi się dla rodziny, która większość czasu spędza razem, natomiast obiekt z poddaszem – dla mieszkańców, którzy cenią sobie wysoki poziom prywatności. Pamiętajmy również o prawidłowym ustawieniu budynku względem stron świata oraz wybraniu koncepcji, której wygląd zewnętrzny będzie zgodny z naszymi upodobaniami.

 

Gotowe projekty domów to tysiące ciekawych propozycji, które umożliwią nam sprawne wzniesienie wymarzonego budynku. Wybierając idealne rozwiązanie, dopasujmy je do swoich wymagań i możliwości finansowych, a zarazem zapisów lokalnego prawa. Poświęcając nieco czasu na dobór optymalnej koncepcji, z łatwością przeprowadzimy niezbędne formalności. Szybciej rozpoczniemy także prace na terenie budowy, każdego dnia zbliżając się do końca inwestycji.

 

Inne ciekawe porady znajdziesz w naszym Poradniku dla budujących dostępnym pod linkiem https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

 

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl


Czytaj również: