19.04.2024 10:00 14 TS

18-letnia gdynianka wybrana młodzieżową parlamentarzystką. Promuje ruch ciałopozytywności

nadesłane

18-letnia gdynianka, Anna Wardak, jako jedna ze stu osób z Polski, reprezentuje Gdynię w Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej. Podczas kwietniowego posiedzenia promowała ruch ciałopozytywności. - W swojej poprawnej formie jest czymś, czego potrzebują młode kobiety - podkreślała Wardak.

Body positive - w Polsce nazywany ciałopozytywnością - to ruch społeczny, który powstał jako odpowiedź na rosnące kompleksy związane z promowaniem przez przekazy medialne określonego kanonu piękna. Podczas pierwszego posiedzenia Parlamentu Młodych tej kadencji o tym ruchu mówiła 18-letnia Anna Wardak, która reprezentuje Gdynię. Zwracała uwagę na problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Często spotykam się na różnych social mediach z próbą upodlenia kobiet, które choć trochę odstają od ideału - wykreowanego przez mężczyzn, od czasu do czasu powracającego do mainstreamu, niemożliwego do osiągnięcia i wywołującego kompleksy - mówiła w swoim przemówieniu gdynianka. - Młode dziewczyny mierzą się z tragicznie niską samooceną - wizerunki w mediach szybko uczą je, że to kobiety spełniające ten ideał piękna mają więcej możliwości w życiu. Na zlecenie marki Dove przeprowadzono badanie w grupie dziewczynek w wieku 10-17 lat, z którego wynika, że aż 81 proc. Polek tym wieku nie ma wysokiej samooceny wyglądu. Odsetek dziewcząt oceniających się jako zbyt grube rośnie znacząco między 11. a 15. rokiem życia, podczas gdy u chłopców pozostaje na podobnym poziomie jak wcześniej. Aż 61 proc. 15-letnich dziewczynek w Polsce uważa się za grube!

Wardak zaznaczyła, że ruch ciałopozytywności w swojej poprawnej formie jest czymś, czego 'potrzebują młode kobiety'.

Uświadamia im, że nie muszą spełniać realistycznych warunków, aby czuć się piękną. Pozwala uniknąć sytuacji, w których stwierdzą, że muszą obsesyjnie ćwiczyć, odchudzać się i wpadać w zaburzenia odżywiania. Warto sobie czasem przypomnieć o tym, że wartość człowieka jest zawsze czymś więcej niż wyglądem, a własna samoocena nigdy nie powinna być proporcjonalna do rozmiaru, który znajdziemy na metkach własnych ubrań - przekonywała parlamentarzystka Młodych RP.

Parlament Młodych RP to inicjatywa organizacji przez przedstawicieli młodego pokolenia Polaków parlamentarnych obrad dzieci i młodzieży z całego kraju (w wieku 15-21 lat), zebranych w celu dyskusji nad kluczowymi zagadnieniami współczesnego świata. Pierwsze posiedzenie obecnej kadencji odbyło się 13 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli lokalnych władz, w tym wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk, pierwszy wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc oraz wicewojewoda Jarosław Maciejewski.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...