18.04.2024 09:00 3 KL/TTM

W Mostach wyremontują zabytkowy dworek

źródło: telewizjattm.pl/ fot. Daniel Zaputowicz

Dworek w Mostach w gminie Kosakowo zostanie wyremontowany. Gmina Kosakowo ma na to miejsce wiele pomysłów. Obiekt do dyspozycji mieszkańców zostanie oddany najprawdopodobniej w wakacje 2025 roku.

Dworek w Mostach, to najsłynniejszy zabytek w gminie Kosakowo.

O remont tego dworku staraliśmy się od wielu lat. Gmina Kosakowo nabyła ten dworek w 2017 roku od osób prywatnych. W dniu dzisiejszym nastąpił najważniejszy moment, czyli podpisania umowy z wykonawcą na przeprowadzenie remontu na całego dworku - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Umowa opiewa na kwotę 2,5 mln złotych. Pomysłów na to miejsce gmina Kosakowo ma wiele.

Po zakończonym remoncie całym dworkiem będzie zarządzało nasze Kosakowskie Centrum Kultury. Będą głównym administratorem - wyjaśnia wójt. - W tym dworku będzie również miejsce przede wszystkim dla mieszkańców Mostów, żeby mieli, gdzie się spotykać. Na pewno to będzie też kolejny punkt dla naszych gminnych seniorów. Chcemy też przeznaczyć pomieszczenia dla biblioteki publicznej w Kosakowie. I to co jest najważniejsze, co jest elementem pozyskanego dofinansowania, w piwnicach chcemy zrobić izbę pamięci poświęconej obronie Kempy Oksywskiej - dodaje Majek.

Jak do tej pory w naszym kraju nie ma dedykowanej wystawy i muzeum poświęconym tym wydarzeniom. Trzeba pamiętać, że tutaj w przeciwieństwie do Westerplatte czy Helu, zginęło najwięcej obrońców polskiego wybrzeża w 1939 roku. Co jest istotne wystawa, która zostanie tutaj utworzona powstanie głównie ze zbiorów prywatnych i z darowizn miejscowej społeczności lokalnej - uzupełnia Sebastian Draga, lokalny historyk, twórca wystawy 'Wybrzeże 1939.pl'.

Na remont tego miejsca gminie Kosakowo udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 1,3 mln złotych.

My jako biblioteka planujemy tutaj stworzyć przytulny kąt dla historii gminy Kosakowo. Chcemy stworzyć filię regionalną, a także wystawę stałą oraz czasową, która będzie pokazywać tradycje naszej gminy - zdradza Anna Paturej, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo.

Przede wszystkim zadaniem Kosakowskiego Centrum Kultury będzie tutaj zgrać wszystkich mieszkańców czy też wszystkie instytucje, które działają w kulturze tudzież społecznie, aby to było takie miejsce wspólnej pracy, wyzwań, ale też miejscem do wspólnej rozmowy czy też organizowania wszelakich wydarzeń kulturalnych - dodaje Tomasz Świercz, dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury.

Jak podkreślają inwestorzy podczas remontu dworek nie zostanie pozbawiony swojego wyjątkowego charakteru.

Cały czas chcemy, aby pozostał to zabytek. Najważniejsze prace jakie zostaną wykonane to remont wszystkich instalacji. Będzie zrobiona kotłownia i ogrzewanie i naprawa wszystkich instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych. Zostaną wykonane wszystkie prace odtworzeniowe, jeżeli mówimy o ścianach i podłogach tak, żeby budynek mógł w przyszłym roku zacząć już normalnie funkcjonować i tętnił życiem - podkreśla Majek.

Obiekt do dyspozycji mieszkańców zostanie oddany najprawdopodobniej w wakacje 2025 roku.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...