15.04.2024 09:00 0 PM/Gmina Szemud

Sieć, która ratuje życie. Powstała mapa lokalizacji

Fot. Gmina Szemud

Na terenie gminy Szemud jest 13 nowych AED. „Jest to sieć gminna, która ratuje życie.” W związku z tym powstała mapa lokalizacji zamontowanych na zewnątrz gminnych budynków defibrylatorów.

Urządzenia są na budynkach szkół, halach sportowych, urzędu gminy oraz remiz OSP. Wcześniej AED były tylko na wyposażeniu wozów strażackich.

Utworzyliśmy tym samym sieć szybkiego reagowania. Teraz dostęp do defibrylatora ma każdy w nagłych sytuacjach. Pomysł zrodził się podczas rozmów z Zarządem Oddziału Gminnego Związku OSP w Szemudzie podczas Tygodnia Bezpieczeństwa. Wójt razem z strażakami zaczęli opracowywać plan instalacji urządzeń oraz szkoleń – czytamy na stronie gminy Szemud.

Pierwsze szkolenie dla strażaków odbyło się w lutym w Centrum Samorządowym w Szemudzie. Kolejne szkolenia dla uczniów szkół odbyły się pod koniec marca.

Każdy młody człowiek posiada teraz umiejętności pierwszej pomocy przy użyciu AED. Szkolenia w szkołach będziemy powtarzać, bo najważniejsza jest praktyka – podają władze gminy.

Na stronie gminy znajduje się mapa, na której można sprawdzić, gdzie znajduje się AED.

Defibrylator AED zwiększa szanse uratowania człowieka nawet do 70 procent. Urządzenie krok po kroku jasnymi komendami poprowadzi osobę udzielającą pomocy.  Urządzenie dokona analizy pracy serca i tylko w uzasadnionym przypadku dokona defibrylacji – dostarczy impuls elektryczny do serca zatrzymując jego chaotyczną pracę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...