10.04.2024 11:00 17 TS

Kaszubski filmik o przedsiębiorcach podbija internet! Kabaret Kùńda w humorystyczny sposób przerobił znaną przyśpiewkę

archiwum Kabaret Kùńda

Szkolenie z prowadzenia firmy po kaszubsku w humorystyczny sposób zaprezentował znany regionalny Kabaret Kùńda. Filmik, w którym wykorzystali popularną kaszubską przyśpiewkę, cieszy się sporym zainteresowaniem w internecie.

Już od kilkunastu lat Kabaret Kùńda przedstawia aktualny i dopasowany do rzeczywistości program złożony ze skeczy i piosenek. Tym razem kabareciarze Adam Hebel i Patryk Mudlaw na warsztat wzięli perypetie przedsiębiorców i prowadzenie przez nich firmy. Wykorzystali do tego znaną kaszubską pieśń 'Kaszubskie nuty' (Kaszëbsczé nótë).

Nasza wersja znanej kaszubskiej przyśpiewki to trochę protest song. Sam prowadzę firmę i wiem, jak ostatnie lata dały w kość przedsiębiorcom. Ciągłe podwyżki składek, zmiany w przepisach doprowadzają wielu do bankructwa. Przeżywając ciężkie chwile i widząc jak to, czego się dorabiam znika, lękając się o przyszłość rodziny mogłem usiąść i płakać, albo wyśmiać problem. Wybrałem to drugie, co chyba uchroniło mnie przed załamaniem nerwowym. Z drugiej strony płacę tyle ZUSowi, że jestem przekonany, iż NFZ pomógłby mi na najwyższym poziomie (ironia) - przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Adam Hebel, twórca filmiku.

Filmik w mediach społecznościowych kabaretu został opublikowany 3 kwietnia 2024 roku. Na dzień 10 kwietnia 2024 roku, ma już ponad 3,8 tys. 'polubień' i ponad 3,6 tys. udostępnień.

Jakie to prawdziwe - śmieje się jeden z komentujących post.

To jest super i prawdziwe bo z życia wzięte, brawo! - czytamy w innym komentarzu.

Super, przez takie coś raz jeszcze chce na Kaszuby - pisze jeszcze inny internauta.

Jestem w szoku, wiedziałem, że Nótë Geszeftnika będą miały dużo wyświetleń, ale nie spodziewałem się pół miliona odbiorców i tysięcy pozytywnych reakcji. Wpływ na to ma fakt, iż Kaszubi są bardzo przedsiębiorczym narodem i każdy z nas ma w rodzinie osobę pracującą "na swoim", więc problemy poruszane w tej satyrze są nam wszystkim bliskie - zauważa Hebel.

Kabareciarz podkreśla, że w ich twórczości udowadniają, że 'kaszubska kultura to nie tylko skansen i kontent skierowany do seniorów'.

W programie mamy elementy stand upu i poruszamy problemy dotyczące ludzi w różnym wieku. Niekiedy zapraszający nas na imprezy mówią "mamy już atrakcje dla młodych, więc zapraszamy was, żeby starsi też mieli coś dla siebie". Wtedy tłumaczymy, że owszem, seniorzy będą się dobrze bawili, ale jest to także program dla młodych. Świetnie się bawią na osiemnastkach, które uświetniamy swoimi skeczami, też lubimy kontakt z młodymi Kaszubami. Od początku roku zaczęliśmy prezentować też krótkie filmiki w mediach społecznościowych - Facebook i Instagramie, gdzie docieramy do nowych odbiorców - mówi Adam Hebel.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...