06.04.2024 10:00 0 ab

Pierwsze jajo w gnieździe sokołów w Redzie!

Na zdjęciu: Pierwsze jajo w 2024 r. w gnieździe sokołów w Redzie!

Czekaliśmy na to cały rok! W gnieździe sokołów w Redzie pojawiło się pierwsze jajo.

Niedawno informowaliśmy o tym, że w redzkim gnieździe możemy spodziewać się potomstwa: Wyprowadziła się do teścia. Będą mieli potomstwo. Przewidywania się spełniły, bo w sobotę rano, 6 kwietnia 2024 r. pojawiło się pierwsze jajo.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak z niecierpliwością czekać, aż wykluje się z niego pisklę. Wysiadywanie trwać będzie około 30 dni.

Przypomnijmy, że sokoły wędrowne pojawiły się w Redzie 6 lat temu, tj. w 2018 roku. Na kominie Koksika na wysokości 60 metrów umieszczono dla nich budkę i kamerę, gdzie dzięki kamerom na portalu Nadmorski24.pl możemy obserwować losy ptasiej rodziny.

Sokół wędrowny - szybki jak błyskawica

Sokoły wędrowne są uważane za najbardziej zwinne ptaki drapieżne w locie. Potrafią osiągnąć niesamowite prędkości podczas nurkowania w dół na swoje ofiary, osiągając nawet 320 km/h (200 mph). Ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach, w latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska.

Stowarzyszenie Peregrinus to grupa pasjonatów, sokolników, myśliwych, leśników, ornitologów itd., zajmujących się czynną ochroną zagrożonych gatunków, walczą między o odtworzenie populacji sokoła wędrownego. Więcej na temat stowarzyszenia, a także kamery z gniazd w całej Polsce znajdują się na tej stronie.

Redzkie sokoły można obserwować non stop za pomocą kamer na portalu Nadmorski24.

Pierwszy widok pokazuje wnętrze gniazda. 

Kolejny widok z kamery przedstawia gniazdo sokoła widziane od strony platformy.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...