04.04.2024 11:00 3 TS wybory

Wybory samorządowe 2024. Jak zagłosować? PKW opublikowało instruktażowy filmik

źródło: telewizjattm.pl (archiwum)

W niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku, odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Tam, gdzie będzie to koniecznie drugą zaplanowano na niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała instruktażowy filmik przedstawiający co trzeba zrobić, aby móc zagłosować.

W najbliższą niedzielę osoby uprawnione do głosowania będą wybierać radnych do gmin (miejskich lub wiejskich), powiatu (nie dotyczy mieszkańców miast na prawach powiatu), sejmiku województwa oraz włodarzy. W pierwszym kroku wyborcy muszą znaleźć lokal, w którym mogą oddać głos. Informacje znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej danej gminy albo np. w aplikacji mObywatel lub na stronie internetowej PKW.

W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Obwodowa Komisja Wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie - słyszymy w filmiku instruktażowym opublikowanym przez Państwową Komisję Wyborczą.

Gdy dane zostaną potwierdzone komisja wyda cztery karty **(mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają trzy bez listy do rady powiatu) - na **szarym tle do Rady Gminy, na żółtym do Rady Powiatu, na niebieskim do Sejmiku Województwa oraz różowym na prezydenta, burmistrza lub wójta.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21. Tam, gdzie będzie to koniecznie drugą turę zaplanowano na niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...