28.03.2024 08:00 15 TS

Chcą stworzyć w Wejherowie inteligentny monitoring. W Nicei wyłapuje potencjalnych terrorystów

źródło: telewizjattm.pl/fot. Marek Trybański

W Wejherowie rozważają rozbudowanie miejskiego monitoringu o sztuczną inteligencję. Zadaniem systemu będzie wyłapywanie nietypowych sytuacji i zachowań.

Tego typu system nie jest nowością na świecie. Na przykłada w 2019 roku sławny karnawał w Nicei na Francuskiej Riwierze był pod specjalnym nadzorem. Dzięki kamerom monitorującym ulice testowany był tam nowy system rozpoznawania twarzy i śledzenia osób podejrzanych o związki z organizacjami terrorystycznymi. Rozbudowę o sztuczną inteligencję miejskiego monitoringu rozważają władze Wejherowa.

Wyobraźmy, że mamy przed sobą sto, czy dwieście kamer do obserwacji. Potrzebnych do obserwacji byłoby ileś osób. Chcemy zbudować inteligentny monitoring nie tylko oparty na sieci światłowodowej, ale też na systemie HD, czyli o takim bardzo dużym obrazie, który może pokazać nam wszystkie elementy. Ale też pokazać inteligentne możliwości takiego monitoringu - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Bogusław Suwara, sekretarz miasta.

Jak podkreśla Suwara taki system nie śledziłby każdej osoby, czy zdarzenia w mieście, tylko jego zadaniem byłoby wyłapywanie 'nietypowych sytuacji'.

Na przykład mamy obstawione systemem monitoringu przedszkola i szkoły. Sprawdzamy osoby, które tam wchodzą. System to nagrywa przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. I jak po pewnym czasie ktoś pojawi się obcy, to system zaczyna go obserwować – dlaczego jest pod szkołą, po co ten człowiek tu przyjechał - wyjaśnia sekretarz.

Takie rozwiązanie póki co pozostaje w sferze planów wejherowskich samorządowców, m.in. przez możliwości finansowe. Sekretarz miasta jako źródło środków wskazuje np. z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Nie ukrywam, że chcemy wykorzystać posła Marka Biernackiego, który jest zwolennikiem tego typu działań, czyli bezpieczeństwa i prewencji - dodaje Bogusław Suwara.

System w Wejherowie jest udoskonalany i coraz bardziej się rozwija. Dochodzi zakup nowych kamer, jest sprzęt o wysokiej rozdzielczości, a analog jest zastępowany systemem HD. Myślimy, aby poprawić elementy systemu inteligentnego, czyli reagującym na nagłe i nietypowe zdarzenia - wyjaśnia w rozmowie z TTM poseł na Sejm Marek Biernacki, który gościł w Wejherowie. - Na zdarzenia, które łamią pewne standardy i które widać, że mogą mieć znamiona przestępczości. Na pewno ten system ułatwi pracę straży miejskiej i policji. I zapewni większe bezpieczeństwo mieszkańcom Wejherowa. Jak ten system zacznie funkcjonować, tak jak w niektórych miastach zachodu, to będzie miał też silny element prewencyjny - uważa poseł.

Dodajmy, ze system ulicznego monitoringu w Wejherowie powstał w 2002 roku. Zaczęło się w od montażu 4 kamer na głównych ulicach miasta: ul. Sobieskiego (deptak), pl. J. Wejhera i ul. 12 Marca - na długości 1 km. Obecnie miasto obserwowane jest dzięki 60 kamerom wizyjnym. Ponadto straż miejska zajmuje się monitorowaniem Kalwarii Wejherowskiej, na której znajduje się 26 systemów alarmowych oraz monitoringiem wewnętrznym dwóch budynków Urzędu Miejskiego przy ul. 12 Marca i pl. J. Wejhera.

ZOBACZ TEŻ: Widok na żywo z kamer Nadmorski24.pl

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...