17.03.2024 16:00 0 ab

Trwa wielkie święto Kaszubów!

fot. Michał Jarosz

Wielkie święto, czyli Dzień Jedności Kaszubów trwa w najlepsze! Tym razem jedno z największych kaszubskich wydarzeń gości w Kolbudach.

Jak co roku święto Kaszubów zostało zorganizowane z wielką pompą. Wiele atrakcji i wiele wydarzeń towarzyszących imprezie, w tym bicie rekordu Polski w grze na akordeonie, turniej karciany w baśkę i szachowy - tak Kaszubi świętują Dzień Jedności w 2024 r.

Przyjechaliśmy, bo to święto wszystkich osób, które żyją na ziemi kaszubskiej. Jesteśmy Kaszubami i nie wyobrażamy sobie, aby w tym miejscu nie być. Oboje zawodowo i prywatnie jesteśmy związani z Kaszubami. Kochamy folklor i kulturę kaszubską. Bycie tutaj dzisiaj jest wręcz naszym obowiązkiemmówią Kamila i Leszek z Kartuz.

Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy, podkreśla, że to wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla gminy, która jest organizatorem Dnia Jedności Kaszubów w 2024 r.

Bardzo się cieszę, że w trakcie swojej kadencji przyszło mi gościć mieszkańców Kaszub. Z racji tego, że na Pomorzu mamy 79 gmin kaszubskich, to kolejne takie obchody w naszej gminie przyjdzie nam świętować za blisko 80 lat. Pokazuje to zatem jak bardzo ważne jest to dla nas wydarzenie (...) Musimy pielęgnować tradycję i historię, a przede wszystkim język kaszubski, żeby nie zaginął. Widać dzisiaj po dużej frekwencji, że ta tradycja jest pielęgnowanapodkreśla wójt Chruścicki.

Przypomnijmy, że Dzień Jedności (oczywiście zaraz po Światowym Zjeździe Kaszubów) jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem integrującym Kaszubów.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później znowu uroczystości obchodzono w mieście wojewódzkim, a w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miasto, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo i Żukowie.

Szczegółowy program Dnia Jedności Kaszubów 2024 znajdziecie pod tym linkiem: Dzień Jedności Kaszubów 2024. Będą świętować już w niedzielę.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.