12.03.2024 12:00 4 TS Zakątek Sztuki

Jej nadrzędnym celem jest pomoc dzieciom. Powstał film o Zofii Kusterskiej ze Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny w Wejherowie

źródło: telewizjattm.pl/fot. Monika Wejer

Od ponad 30 lat misją Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny w Wejherowie jest pomoc osobom najbardziej potrzebującym, w szczególności dzieciom. W Filharmonii Kaszubskiej odbyła się promocja filmu '30 lat cudu' opowiadającego o założycielce stowarzyszenia Zofii Kusterskiej.

Autorem 65-minutowego filmu jest Daniel Zaputowicz, który na co dzień związany jest z Twoją Telewizją Morską.

Dwa lata temu na 30-leciu stowarzyszenia pani Zofia rzuciła frazę, że chciałaby nagrać kiedyś wywiad rzeka i opowiedzieć o całym stowarzyszeniu. Powiedziałem, że podejmuję się zadania i zrobimy to. Dzięki wsparciu pana prezydenta Wejherowa udało się stworzyć ten film - mówi autor '30 lat cudu'.

Pani Zofia Kusterska jest osobą nietuzinkową. Ma dużo wrażliwości w sobie, ale też bardzo dużo energii, żeby pomagać innym. W Wejherowie była inicjatorką różnych elementów. Wszystkie były związane z opieką nad dziećmi - dodaje Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

12 listopada 2024 roku miną 32 lata od założenia Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny w Wejherowie, którego nadrzędnym celem jest pomoc dzieciom.

Powstawaliśmy w momencie okropnego czasu transformacji. Życie ludzi zmieniało się radykalnie. Było dużo dzieci bezdomnych emocjonalnie i psychicznie. Tym stowarzyszeniem, w tym czasie trafiliśmy w dziesiątkę. Chociaż nie mieliśmy warunków lokalowych, było ciasno, to dzieci pod drzwiami czekały nawet od 7 rano. Były tłumy - wspomina w rozmowie z TTM Kusterska. - Stowarzyszenie to w jakimś sensie moje dziecko, już 31-letnie. Mam to szczęście, że mogę kierować tym co jest i istnieje dzięki ludziom. To jest zupełnie charytatywna placówka, bez etatów. Jest mi z tego powodu bardzo miło. To jest szczęście, że jest tylu ludzi, którzy potrafią zobaczyć coś więcej.

Zdjęcia do filmu trwały półtora roku. W produkcji możemy wysłuchać opowieści ludzi, którzy współtworzą i współtworzyli stowarzyszenie.

Powstała historia nie tylko stowarzyszenia, ale i pani Zofii, która jest głową całego przedsięwzięcia i bez niej nie byłoby tego - podkreśla Daniel Zaputowicz.

W materiale wykorzystano m.in. archiwalne nagrania, ale nie tylko.

Są zeszyty, które w filmie odgrywają bardzo ważną rolę. Są tam zapisane nazwiska wszystkich osób, które uczestniczyły w zajęciach, wiemy ile osób dziennie przychodziło i co mniej więcej tam robiły. Liczba osób jest przeogromna - mówi autor filmu dokumentalnego.

Promocja filmu odbyła się w poniedziałek, 11 marca 2024 roku, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Film '30 lat cudu' ma w późniejszym terminie trafić do internetu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...