26.02.2024 10:00 5 TS

W pobliżu elektrowni jądrowej powstanie nowa stacja elektroenergetyczna. Zbudują ją w okolicy Biebrowa

źródło: pixabay

W nadmorskiej gminie Choczewo powstanie stacja elektroenergetyczna. O szczegółach tej inwestycji rozmawiano podczas spotkania w Urzędzie Gminy Choczewo. - Stacja posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej oraz przesłania jej do innych części kraju za pomocą linii najwyższych napięć - mówi Jakub Kudliński, główny specjalista z wydziału komunikacji społecznej w spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

W sali konferencyjnej Centrum Informacji Turystycznej w Urzędzie Gminy Choczewo odbyło się spotkanie radnych gminy z przedstawicielami spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE przedstawiło prezentację związaną z budową nowej stacji elektroenergetycznej w pobliżu przyszłej elektrowni jądrowej w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino'.

Ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa stacja elektroenergetyczna powinna być zlokalizowana możliwie blisko elektrowni, co skutkuje wyborem lokalizacji w gminie Choczewo. Po przeanalizowaniu warunków gruntowych, planów rozwoju gminy oraz powstającej i istniejącej zabudowy najbliższym miejscem, w którym można zbudować obiekt tego rodzaju, okazały się tereny na wschód od miejscowości Biebrowo. Rozpoczęto rozmowy z władzami gminy i radnymi nad proponowaną lokalizacją. W najbliższych miesiącach planowane są również spotkania konsultacyjno-informacyjne z mieszkańcami - wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Jakub Kudliński, główny specjalista z wydziału komunikacji społecznej w spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Jak wyjaśnia Kudliński 'stacja posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej oraz przesłania jej do innych części kraju za pomocą linii najwyższych napięć'. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że bliska odległość stacji systemowej od jądrówki podyktowana jest m.in. przez:

  • konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wyprowadzenia mocy z EJ - minimalna długość linii blokowych,

  • ograniczone możliwości przełączenia pomiędzy liniami 400 kV na stacji blokowej w EJ.

Ponadto dla zachowania bezpieczeństwa przyjęto, że optymalny dystans stacji PSE od lokalizacji elektrowni jądrowej wynosi do 5 km, przy zachowaniu minimalnej odległości strefy pożarowej do EJ, która wynosi 100m.

Budowa stacji - jak informuje PSE - rozpocznie się nie wcześniej niż pierwsze prace budowlane przy elektrowni jądrowej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...