24.02.2024 11:00 63 PM/pomorskie.eu

Tej daty nie można zapomnieć. Dwa lata temu rozpoczęła się zbrojna agresja Rosji na Ukrainę

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Tej daty nie można zapomnieć. 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. W wyniku działań wojennych zginęło wiele tysięcy ludzi. Polska ruszyła z pomocą dla sąsiadów ze wschodniej granicy.

Mieszkańcy Nordy organizowali pomoc Ukraińcom. Po 24 lutego 2022 roku doszło do niebywałej fali mobilizacji i zjednoczenia. W naszym regionie uruchomiono kilkadziesiąt zbiórek. Organizowały się samorządy, strażacy, sportowcy, przedsiębiorcy, fundacje czy szkoły. Prowadzone były zbiórki najpotrzebniejszych artykułów, pieniędzy oraz transporty bezpośrednio na granicę z Ukrainą.

Zaraz po wybuchu konfliktu zbrojnego wysłano specjalne pociągi humanitarne, którymi przywożono do naszego regionu obywateli Ukrainy. Wielu sąsiadów zza wschodniej granicy przyjechało też własnym transportem. Na Pomorze przybyło bardzo wielu imigrantów, głównie kobiet z dziećmi. Często ludzie ci nie znali języka. Dlatego, poza załatwieniem pomocy formalno-prawnej, zalegalizowaniem pobytu, a czasem wyrobieniem dokumentów, ważna była nauka języka polskiego. Kobietom oferowano prace, czasem zgodną z kwalifikacjami, a dzieci przyjmowano do szkół i przedszkoli. Część Ukrainek i Ukraińców znalazła pracę w pomorskich podmiotach medycznych, a także usługach i handlu. Zatrudniano ich też w charakterze tłumaczy np. w szkołach - czytamy na pomorskie.eu.

W sobotę odbędzie się wiec solidarności z Ukrainą (24 lutego godz. 16.00 plac Solidarności w Gdańsku) oraz panel dyskusyjny pod hasłem polsko-ukraińskich relacji po 24 lutego 2022 r.(Uniwersytet Gdański, Wdział Nauk Społecznych, 26 lutego, godz. 14.00).

Niestety nic nie wskazuje na to aby Władimir Putin zechciał zakończyć swoją agresję - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z RMF FM podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...