23.02.2024 15:58 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Nabiał - które to produkty? Alternatywy dla nabiału

Materiał Partnera

Czy jajka to nabiał? Czym zastąpić śmietanę na diecie wegańskiej? W tym artykule odpowiemy na te pytania oraz omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat nabiału.

Nabiał - co to jest?

Nabiał to grupa produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, które są uzyskane z mleka (np. krowiego, koziego, a nawet bawolego). Nazywane są również produktami mleczarskimi oraz przetworami mlecznymi.

Nabiał - produkty

Często pojawia się pytanie, które produkty są uznawane za nabiał. O ile jogurt, śmietana czy mleko nie podlegają wątpliwości, o tyle produkty takie jak jajka, majonez, masło budzą dyskusje.

Czy jajka to nabiał?

Jajka, choć nie są produktem mlecznym, są często mylnie zaliczane do grupy nabiału. Jednakże jajka pochodzą od ptaków, a nie od ssaków, więc nie mogą być uznane za produkt mleczny. Ponadto jajka nie zawierają laktozy ani kazeiny (białka występującego w przetworach mleczarskich)

Czy masło to nabiał?

Tak, masło to produkt mleczarski który jest wytwarzany z tłuszczy mleka.

Czy majonez to nabiał?

Majonez nie jest produktem nabiałowym, to emulsja z jajek, oleju i kwasu octowego lub cytrynowego. Do jego wytworzenia nie wykorzystuje się mleka

Do nabiału zaliczamy także:

  • napoje mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, ajran)
  • sery żółte, pleśniowe, twarogowe
  • śmietany
  • desery na bazie mleka
  • serki do smarowania, topione, homogenizowane

W powyższych produktach znajdziemy laktozę oraz białka mleka, które nie mogą być spożywane przez wszystkich. 

Nabiał w diecie - jaka jest jego rola?

Nabiał dostarcza organizmowi wiele cennych składników odżywczych, takich jak wapń, białko, witaminy z grupy B oraz inne minerały. Ponadto produkty wytwarzane z fermentowanego mleka dostarczają organizmowi żywych kultur bakterii o działaniu probiotycznym.

Czym zastąpić nabiał?

Osoby, które nie mogą spożywać tradycyjnych produktów nabiałowych, mogą wybierać spośród różnych alternatyw, które zapewniają podobny smak i konsystencje.

Nabiał bez laktozy - dla osób z nietolerancją laktozy, dostępne są produkty nabiałowe pozbawione tego cukru, takie jak mleko, sery, jogurty, które są łatwiejsze do przyswojenia przez organizm niezdolny do trawienia laktozy.

Zamiennikiem mleka krowiego może być napój roślinny, na przykład sojowy, migdałowy, kokosowy lub ryżowy.

Zamiennikiem śmietany mogą być mleko kokosowe, mleczko sojowe lub jogurt naturalny.

Nabiał jest ważnym elementem diety wielu osób, ale istnieją różne alternatywy, które można wybrać, jeśli ktoś nie może spożywać produktów z tej kategorii.


Czytaj również: