22.02.2024 09:00 5 MS/TTM

Aż 10 mln zł dla osób niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim. Przeznaczone zostaną m.in. na warsztaty

źródło: telewizjattm.pl

Fundusze dla osób niepełnosprawnych były tematem nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Wejherowskiego. Powiat otrzymał blisko 10 mln zł.

Sesja Rady Powiatu Wejherowskiego zwołana została w trybie nadzwyczajnym we wtorek, 20 lutego 2024 roku, aby zagospodarować pozyskane środki zewnętrzne.

Dlatego, że otrzymaliśmy środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie prawie 10 mln zł - wyjaśnia w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego. - Osoby niepełnosprawne czekają na te środki. To są środki głównie na zabezpieczenie w sprzęt ortopedyczny, inne środki pomocnicze, ale także dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Dlatego była pilna potrzeba zwołania sesji, aby jak najszybciej rozdysponować te środki, żeby osoby niepełnosprawne mogły jak najszybciej korzystać z tego dofinansowania. Jest to kwota na cały 2024 rok - tłumaczy starosta.

Największa część tych środków poświęcona zostanie na dofinansowanie działania warsztatów terapii zajęciowej na poziomie 90 proc.

10 proc. dokłada powiat wejherowski z dochodów własnych. Na terenie powiatu funkcjonują cztery warsztaty terapii zajęciowej w Wejherowie, Bojanie, Lubiatowie i w Rumi prowadzony przez Caritas. Dlatego dofinansujemy te warsztaty i myśmy zaliczkowo wyłożyli pieniądze w styczniu, bo jeszcze nie było tej kwoty, żeby mogły normalnie funkcjonować. Teraz wprowadzamy pełną kwotę by do końca 2024 roku warsztaty miały zabezpieczenie finansowe - mówi Lisius.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...