13.02.2024 11:00 14 ab / IPN Gdańsk

Tablica pamiątkowa Lecha Kaczyńskiego uroczyście odsłonięta

nadesłane / IPN

Na ścianie siedziby oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zawisła tablica pamiątkowa Lecha Kaczyńskiego. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce w poniedziałek, 12 lutego 2024 r.

Pielęgnowanie pamięci o obywatelach, którzy dążą do niepodległego bytu państwa polskiego, którzy walczą o godność ludzką i wolność, stało się jednym z fundamentów powołania Instytutu Pamięci Narodowej – mówił prezes IPN.

Dr Karol Nawrocki zaznaczył, jak ważną rolę odegrał Lech Kaczyński w opozycji antykomunistycznej. Przybliżył także jego działania na rzecz RP w latach, gdy służył ojczyźnie jako prezydent Warszawy, a następnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Niech żyje wolna i niepodległa Polska, dla której żył i której służył i dla której zginął śp. profesor Lech Kaczyński – podsumował prezes Instytutu.

W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. przedstawiciel prezydenta RP Piotr Karczewski, córka śp. Lecha Kaczyńskiego – Marta Kaczyńska-Zielińska, posłowie i senatorowie na Sejm RP oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Ta tablica, która oddaje i podtrzymuje pamięć o nim [Lechu Kaczyńskim] jest tak ważna, szczególnie w tym mieście, w którym spędził wiele lat swojego życia, w którym działał. I w mieście, które stało się stolicą „Solidarności” - rewolucji solidarnościowej. Miejscem, z którego organizowano największy ruch społeczny w dziejach świata – powiedział prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...